Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de vanzare cumparare si titlu de proprietate ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de vanzare cumparare si titlu de proprietate pe aceeasi suprafat de teren /proprietari diferiti

Buna ziua,

Am urmatoarea speta:
titlu de proprietate emis in anul 2009 in baza unei sentinte judecatoresti - titular X
contract vanzare cumparare incheiat in anul 1997 pe baza unui TP anulat partial-proprietar Y

Suprafata de teren din cele 2 acte este aceeasi.

Acum , X solicita punerea in posesie cu o alta suprafata de teren, intrucat cea inscrisa in TP a fost intabulata de Y conform contractului.

Pe parcurs , au fot formulate mai multe actiuni in instanta -de anulare contract sau constatare nulitate TP , insa toate au fost respinse.

X este indreptatit la suprafata de teren cf legilor fondului funciar, Y este declarat cumparator de buna credinta.

Cum procedez in aceasta situatie?

Cumparatorul de buna credinta isi va putea pastra dreptul de proprietate.

asta stiu.

Problema e cum rezolv cu titlul de proprietate . Ca si cealalta persoana este indreptatita la o suprafata de teren.

TP ul nu poate fi anulat , fiind emis in baza unei sentinte judecatoresti si nici alt amplasament nu i pot acorda momentan avand deja un TP valabil.