Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA - Contract de comodat
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA - Contract de comodat

Buna ziua! Am și eu o nelămurire; referitor la înființarea unui PFA. Am nevoie de un contract de comodat și nu am cu cine sa îl fac. Mentionez ca județul din buletin diferă de județul unde doresc înființarea PFA-ului. Se poate sa fac contractul de comodat in județul natal și cu acesta sa înființez PFA-ul in județul unde locuiesc acum? Va mulțumesc!
Va veti infiinta pfa-ul cu sediul social la adresa din buletin, deci contractul de comodat prin care preluati o camera din apartament pentru activitatea pfa va fi pe adresa din buletin. Dar dificultatea va fi ca si in declaratia unica prin care va declarati impozitele va fi tot acea adresa trecuta si tot acolo, in acel oras/judet, va trebui sa si le platiti. Si apoi tot la primaria din acea localitate trebuie sa depuneti o declaratie in maxim 30 de zile de la infiintare pentru taxa pe firma anuala la acel pfa.
Deci rezolvati cu schimbatul buletinului caci asa e mai simplu pentru ceea ce va asteapta in continuare daca vreti sa lucrati cu acel pfa.
george-neagu, moderator
Va mulțumesc pentru răspuns. Nu mă deranjează să-mi plătesc acolo taxele, chiar ajung destul de des acolo, deci nu mă încurca așa de tare. Dar contractul de comodat tot trebuie făcut nu? PFA-ul tot in județul de reședință trebuie înființat?
Nu îmi pot schimba buletinul. Pentru moment locuiesc in chirie
Stamat.cristian13@gmail.com, utilizator
Da, trebuie facut comodat neaparat iar PFAul trebuie infiintat in judetul unde isi are sediul social.
emiliaciotir, utilizator
Buna ziua,
La ce taxa pe firma anuala va referiti?

george-neagu a scris:

Va veti infiinta pfa-ul cu sediul social la adresa din buletin, deci contractul de comodat prin care preluati o camera din apartament pentru activitatea pfa va fi pe adresa din buletin. Dar dificultatea va fi ca si in declaratia unica prin care va declarati impozitele va fi tot acea adresa trecuta si tot acolo, in acel oras/judet, va trebui sa si le platiti. Si apoi tot la primaria din acea localitate trebuie sa depuneti o declaratie in maxim 30 de zile de la infiintare pentru taxa pe firma anuala la acel pfa.
Deci rezolvati cu schimbatul buletinului caci asa e mai simplu pentru ceea ce va asteapta in continuare daca vreti sa lucrati cu acel pfa.