Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Trecere de la platitor de impozit pe profit la ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Trecere de la platitor de impozit pe profit la microintreprindere

„Prin excepție (...), microîntreprinderile care au subscris un capital social de cel puțin 45.000 lei și au cel puțin 2 salariați pot opta, o singură dată, să aplice prevederile titlului II (impozitul pe profit - n. red.) începând cu trimestrul în care aceste condiții sunt îndeplinite cumulativ, opțiunea fiind definitivă. În cazul în care aceste condiții nu sunt respectate, persoana juridică aplică prevederile prezentului titlu (impozitul pe veniturile micro - n. red.) începând cu anul fiscal următor celui în care capitalul social este redus sub valoarea de 45.000 lei și/sau numărul salariaților scade sub 2 (...)”

In cazul in care societatea a optat pentru plata impozitului pe profit in anul 2018, si cele 2 conditii de capital si numar angajati sunt inca indeplinite, mai poate opta pentru platitor micro din anul 2020, sau optiunea de trecere la impozit pe profit este definitiva?

silviast, utilizator
Trebuie ori sa micsorati capitalul social, ori sa nu mai aveti 2 salariati.