Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Cumparare vehicul
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Cumparare vehicul

Am gasit o masina pe care as dori sa o cumpar, adusa din Austria. Vanzarorul mi-a trimis Brief-urile si contractul de vanzare cumparare.
Nedumerirea mea este ca in contract, la vanzator apare cetateanul austriac si semnatura lui, iar la cumparator...loc liber. Nicaieri vanzatorul roman.
Este legal? Care este validitatea acestui contract?
icscsi, utilizator
Masina este inscrisa in tara sau circula cu numere provizorii?
Daca are numere provizorii... eu zic sa lasati acel vanzator roman sa o inscrie si apoi sa o cumparati iar daca refuza asta, sa cautati alta masina.

Ionut.ion a scris:

Masina este inscrisa in tara sau circula cu numere provizorii?
Daca are numere provizorii... eu zic sa lasati acel vanzator roman sa o inscrie si apoi sa o cumparati iar daca refuza asta, sa cautati alta masina.

Masina nu e nici inscrisa, nici nunare numere provizorii.
Atunci cautati alta, riscati sa o tineti in curte ca nu o puteti inscrie.
Ca sa puteti achizitiona legal vehiculul este obligatoriu sa incheiati documente achizitie auto cu proprietarul din documentele vehiculului
Deja cica a primit un contract semnat de proprietar... si problema este ca dumnealui incheie un contract cu proprietarul ( daca chiar dumnealui a semnat acel contract) si da banii la un samsar cu care nu a semnat nimic.
Si poate merge la RAR si afla ca nu poate inscrie masina ( a fost furata, radiata din tara respectiva, a fost declarata 'dauna totala", etc.).
Si sunt sigur ca samsarul i-a spus un pret mai mic, ca este un chilipir si alta la fel nu mai gaseste...
Si, prin absurd, sa spunem, ca semna contractul cu samsarul...oricum nu va putea face nimic, nici chiar in instanta, in caz de vreo defectiune mai costisitoare, pentru ca, in general, nu sunt solvabili.
Ionut.ion, utilizator