Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Poprire si concediu medical
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Poprire si concediu medical

Buna ziua!
Imi puteti spune, va rog, cum se calculeaza retinerea din salariu (poprire de la Finante) a unui salariat care a avut 5 zile de concediu medical? Spunea cineva pe forum ca nu-i putem face retinere daca are concediu medical--mpentru toata luna sau doar pentru perioada in care a fost in concediu?
Nu aveti voie sa ii faceti poprire pt toata luna,ci doar pentru perioada in care s-a prezentat la serviciu.Daca nu i se plateste indemnizatia aferenta concediului medical constituie contraventie soldata cu amenda de la 1000-2500 lei acordata de organele de control ale caselor de asigurari de sanatate sesizate de catre salariat.
Buna ziua,

aceste retineri de obicei se fac lunar: 10,20,30 % din salar sau o suma fixa.
Chiar daca a fost in medical, retinerea se aplica la total salariu (brut sau net, cum e data). Retinerea de la Finante nu are legatura cu concediul medical. E retinere pe venit si, in concediu medical, angajatul a realizat venit.