Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Intindere obligatie intretinere,
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Intindere obligatie intretinere,

Daca sotul a semnat un contract de intretinere, obligatia se intinde si la sotia acestuia? Este trecut in contract ca X casatorit cu Y semneaza contractul de intretinere.
Obligatia contractuala este una personala.

Contractul este legea partilor, pe cale de consecinta, numai partile semnatare sunt tinute sa respecte acel contract.

Raspunderea aferente este una personala.