Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariu minim
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariu minim

Buna seara sunt economista absolventa ASE si ma voi angaja intr un post inferior pregătirii mele .Care este cuantumul salariului minim pe care este obligat să mi l acorde angajatorul - cel pt.studii superioare sau nu ?
Multumesc mult .
Pentru personalul încadrat pe funcții pentru care se prevede nivelul de studii superioare, cu vechime în muncă de cel puțin un an în domeniul studiilor superioare, salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată, fără a include sporuri și alte adaosuri, este de 2.350 lei lunar,

Pentru ceilalti salariati ,
salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată, fără a include sporuri și alte adaosuri, este de 2.080 lei lunar,
Cornel Vasile, Consilier juridic