Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, salariul minim brut pe economie incepand cu ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, salariul minim brut pe economie incepand cu anul 2021 ...

Buna ziua,
salariul minim brut pe economie incepand cu anul 2021 este de 2300? sau 2230?

multumesc
Dali
- salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată, se stabilește în bani, fără a include sporuri și alte adaosuri, la suma de 2.300 lei lunar;

- pentru personalul încadrat pe funcții pentru care se prevede nivelul de studii superioare, cu vechime în muncă de cel puțin un an în domeniul studiilor superioare, salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată, fără a include sporuri și alte adaosuri, se stabilește la suma de 2.350 lei lunar