Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Nelegalitate Ridicare Auto parcate neregulamentar De ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Nelegalitate Ridicare Auto parcate neregulamentar De catre Politia Locala

S-a stabilit concret ca potrivit prevederilor art. 64 din O.U.G. 195/2002 ,citez :

(1) Politia rutiera poate dispune ridicarea vehiculelor stationate neregulamentar pe partea carosabila. Ridicarea si depozitarea vehiculelor in locuri special amenajate se realizeaza de catre administratiile publice locale sau de catre administratorul drumului public, dupa caz.

De asemenea exista

În Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 526 din 15 iulie 2015 a fost publicată Decizia nr. 9/2015 a ICCJ privind examinarea recursului în interesul legii formulat de Avocatul Poporului privind legalitatea hotărârilor adoptate de consiliile locale în vederea reglementării procedurii privind ridicarea vehiculelor staţionate neregulamentar, constatarea şi aplicarea contravenţiilor prevăzute de Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice, republicată, cu modificările şi completările ulterioare.

Prin Decizia nr. 9/2015, ÎCCJ (Complet RIL) a admis recursul în interesul legii formulat de Avocatul Poporului și, în consecință, a stabilit în interpretarea și aplicarea dispozițiilor art. 128 alin. (1) lit. d), art. 134 alin. (2) și art. 135 din O.U.G. nr. 195/2002 privind circulația pe drumurile publice, republicată, cu modificările și completările ulterioare, raportate la dispozițiile art. 3 alin. (1), art. 5, art. 36 alin. (1), alin. (2) lit. d) și alin. (6) lit. a) pct. 13 din Legea administrației publice locale nr. 215/2001, republicată, cu modificările și completările ulterioare, art. 21 lit. b) și art. 24 lit. d) din Legea-cadru a descentralizării nr. 195/2006, procedura de aplicare a măsurii tehnico-administrative constând în ridicarea vehiculelor staționate/oprite neregulamentar pe partea carosabilă, prevăzută de art. 64 și art. 97 alin. (1) lit. d) și alin. (6) din O.U.G. nr. 195/2002, nu poate fi reglementată prin hotărâri ale consiliilor locale.

Are cineva jurisprudenta in materie data de instante privind constatarea acestei nelegalitati ,deoarece Politia Locala salta la greu autovehicule fara sa aiba acest drept decat prin decizia Consiliului Local...

DenisRif, utilizator
Mai e o modificare legislativa dupa aceasta data:
HOTĂRÂREA nr. 965 din 15 decembrie 2016, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 1035 din 22 decembrie 2016
De la aceasta data exista un capitol special in HG1391/2006 , respectiv art. 203/1, 203/2,203/3,203/4.
[ link extern ]
latka, moderator
Sunteti pe langa subiect ...!
Ce-mi spuneti acolo n-are nicio relevanta cu ceea ce expuneam eu...
Sunteti pe langa subiect ...!
Ce-mi spuneti acolo n-are nicio relevanta cu ceea ce expuneam eu...

latka a scris:

Mai e o modificare legislativa dupa aceasta data:
HOTĂRÂREA nr. 965 din 15 decembrie 2016, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 1035 din 22 decembrie 2016
De la aceasta data exista un capitol special in HG1391/2006 , respectiv art. 203/1, 203/2,203/3,203/4.
[ link extern ]

Da ...!
Am mai depistat

Prin Decizia nr. 11/2017, ÎCCJ (Complet RIL) a admis recursul în interesul legii formulat de Avocatul Poporului și, în consecință, a stabilit că:

În interpretarea și aplicarea dispozițiilor art. 39, art. 102 alin. (1) pct. 14 și art. 105 pct. 10 din O.U.G. nr. 195/2002 privind circulația pe drumurile publice, republicată, cu modificările și completările ulterioare, prin raportare la dispozițiile art. 7 lit. h) din Legea poliției locale nr. 155/2010, republicată, cu modificările și completările ulterioare, doar agentul constatator din cadrul poliției rutiere are competența de a solicita proprietarului sau deținătorului mandatat al unui vehicul comunicarea identității persoanei căreia i-a încredințat vehiculul pentru a fi condus pe drumurile publice, precum și de a aplica sancțiunile contravenționale prevăzute de lege, în cazul necomunicării relațiilor solicitate.

Tocmai v-am arătat un act legislativ din 2016 ce arata ca administrația locala are dreptul pentru 24 de ore sa emită hotărâri ce reglementează ridicarea mașinilor de către poliția din subordine, adică cea locală.