Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... certificat fiscal
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

certificat fiscal

...as dori sa va dati cu parerea in legatura cu
valabilitatea certificatului fiscal emis in vederea
instrainarii unui imobil...codul fiscal
precizeaza Art. 259 (6i1) Instrainarea unui teren, prin
oricare dintre modalitatile prevazute de lege, nu poate fi efectuata pana cand titularul dreptului de proprietate asupra terenului respectiv nu are stinse orice creante fiscale locale, cu exceptia obligatiilor fiscale aflate in litigiu, cuvenite bugetului local al unitatii administrativ-teritoriale unde este amplasat terenul sau al
celei unde isi are domiciliul fiscal contribuabilul in cauza, cu termene de plata scadente pana la data de intai a lunii urmatoare celei in care are loc instrainarea.
Atestarea achitarii obligatiilor bugetare se face prin
certificatul fiscal emis de compartimentul de specialitate
al autoritatilor administratiei publice locale. Actele prin
care se instraineaza terenuri cu incalcarea prevederilor
prezentului alineat sunt nule de drept.
...de asemenea, codul de procedura fiscala
precizeaza ARTICOLUL 113
Certificatul de atestare fiscala emis de autoritatile
administratiei publice locale
(1) Certificatul de atestare fiscala se
emite de organul fiscal competent al autoritatii
administratiei publice locale, la solicitarea contribuabilului.
(2) Certificatul de atestare fiscala se
elibereaza pe baza datelor cuprinse in evidenta pe platitor
a organului fiscal competent si cuprinde creantele fiscale
exigibile, existente in sold in prima zi a lunii urmatoare depunerii cererii, denumita luna de referinta.
(3) In certificatul de atestare fiscala se mentioneaza creantele fiscale exigibile, cu termene de plata expirate pana la data de intai a lunii urmatoare emiterii acestuia.

(4) Certificatul de atestare fiscala se emite in termen de cel mult doua zile lucratoare de la data
depunerii cererii de catre contribuabil si poate fi utilizat
de contribuabil pe toata perioada lunii in care se emite.
Certificatul de atestare fiscala emis in intervalul 25 a
lunii - finele lunii este valabil pe toata perioada lunii
urmatoare emiterii. Pe perioada de utilizare, certificatul
poate fi prezentat de contribuabil, in original sau in copie legalizata, oricarui solicitant.
(5) Pentru instrainarea dreptului de proprietate asupra cladirilor, terenurilor si a mijloacelor
de transport, contribuabilii trebuie sa prezinte certificate
de atestare fiscala prin care sa se ateste achitarea tuturor
obligatiilor fiscale locale datorate autoritatii
administratiei publice locale pe a carei raza se afla
inregistrat fiscal bunul ce se instraineaza. Actele prin
care se instraineaza cladiri, terenuri, respectiv mijloace
de transport, cu incalcarea prevederilor prezentului
alineat, sunt nule de drept.

...intrebarea mea este legata de valabilitatea certificatului fiscal emis intre 25-finele lunii in cazul in care instrainarea se realizeaza in luna
urmatoare...codul de proc fiscala precizeaza in alin 4 ca
acest certificat este valabil insa codul fiscal precizeaza
ca instrainarea nu se poate realiza pana la plata creantelor
bugetare cu termene de plata scadente pana la data de intai
a lunii urmatoare celei in care are loc instrainarea...deci,eu am un cert fiscal emis cu data de 26.11.2009...in ce masura pot face vanzarea in baza acsetui
certificat in luna decembrie 2009 daca legea ma obliga sa am
achitate obligatiile fiscale scadente la data de 1 a lunii
urmatoare efectuarii tranzactiei(care in cazul de fata este
01.01.2010),cert fiscal care imi precizeaza obligatiile
scadente la data de 01.12.2009...
Faceti confuzie intre certificatul emis de servciul public de finante locale emis pentru instrainarea bunurilor ( care atesta ca aveti platite impozitele si taxele locale..si dupa cum stiti ultima scadenta a fost 30.09.2009), si certificatul fiscal emis de administratia financiara( care atesta daca aveti platite creantele bugetare)
Pentru instrainare va trebuie primul certificat mentionat de mine....care este valabil..daca v-ati platit impozitele si taxele locale la 30,09.2009