Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Termen eliberare decizie incetare CIM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Termen eliberare decizie incetare CIM

Buna ziua,

Decizia de incetare a contractului de munca cu art. 55 lit b sau art 81 este obligatoriu de a fi adusa la cunostinta salariatului ?
Daca este obligatoriu exista un termen anume ?

Multumesc,
Numai in anumite situatii exista prevederi legate de comunicarea deciziei de incetare a c.i.m.

Insa, potrivit art.7 alin.3 din HG 905/2017, la solicitarea scrisa a salariatului sau a unui fost salariat, angajatorii sunt obligati sa ii elibereze acestuia copii ale documentelor existente in dosarul personal, in termen de 15 zile lucratoare de la data solicitarii.

Decizia de incetare a c.i.m. este un document existent in dosarul dvs de personal.
In regula, deci daca ei nu ne solicita acest lucru , noi ca si angajator nu suntem obligati sa o comunicam .

Mai am o nelamurire : Adeverinta de vechime este obligatoriu de a fi eliberata insa daca angajatul nu vine la sediu sa o ridice noi ca si angajator suntem obligati sa o transmitem la domiciliu?
V-am explicat mai sus , Codul Muncii prevede numai in anumite situatii comunicarea deciziei.

Angajatorul nu este obligat sa transmita la domiciliu fostului salariat adeverinta de vechime.
In reg.intern, ar fi bine sa exista o astfel de prevedere referitoare la comunicarea actelor.
Cornel Vasile, Consilier juridic