Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu crestere copil

Bună seara. Sunt angajat de 1 an la stat soția mea naste în luna decembrie. Am anunțat șefii ca as vrea sa beneficiez de concediu de creșterea copilului dar am fost anunțat de șeful meu ca el nu este deacord ca dacă vreau concediu sa ma duc în alta parte unde îmi acorda. Ce pot sa fac în aceste condiții?
Jhonny35, utilizator
OUG 111/2010
art.25
(1) Angajatorul are obligația de a aproba concediul pentru creșterea copilului prevăzut la art. 2 alin. (1) și la art. 11 alin. (1) lit. a). Perioada de acordare se stabilește de comun acord cu angajatul.
....

art.26
....
(2) Constituie contravenție și se sancționează cu amendă de la 5.000 lei la 10.000 lei nerespectarea de către angajator a prevederilor art. 25.
....
(4) Constatarea contravențiilor și aplicarea sancțiunilor prevăzute la alin. (1)-(3) se fac de către inspectorii sociali.

In speta, adresati-va in cazul refuzului AJPIS-ului (Agenția Județeană pentru Plăți și Inspecție Socială).