Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu de odihnă
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu de odihnă

Bună ziua,

Lucrez într-o instituție de cultură și undeva în vară Consiliul de Administrație a luat o hotărâre prin care a cerut ca toți angajații să-și ia tot concediul de odihnă până la 30 noiembrie 2019, în caz contrar pierzându-se dreptul la acele zile de concediu. Hotărârea s-a luat în ideea de a economisi niște bani pentru că nu s-ar mai plăti niște sporuri și norma de hrană. Personal am completat de vreo 3 ori planificare de concediu și, de fiecare dată, a trecut decembrie ca lună în care îmi iau din concediu.
Din ce am căutat la prima vedere, nu am găsit nimic în sensul în care angajatorul poate forța luarea concediului de odihnă într-o anumită perioadă. Există vreo normă în acest sens?
Mulțumesc!
Nu exista nicio norma in sensul mentionat de angajatorul dvs.

Codul Muncii
Art. 144
......
(2) Dreptul la concediu de odihna anual nu poate forma obiectul vreunei cesiuni, renuntari sau limitari.