Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Vânzare-cumpărare două mașini: cumpărătorul a ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Vânzare-cumpărare două mașini: cumpărătorul a făcut plângere penală pentru că n-a primit mașinile, dar el nu le-a plătit la momentul semnării contractelor. Cum trebuie să procedeze vânzătorul?

In fapt, undeva prin februarie 2018 2 parti persoane fizice au convenit la instrainarea a 2 autovehicule , unul inscris pe Romania altul nu.
Dupa semnarea contractului de instrainare, vanzare-cumpare, cealalta parte din contract cumparatorul, nu si-a efectuat obligativitatea de a efectua plata din respectivele contracte (dar contractele sunt semnate de ambele parti) insa nu exista vreun articol care prevede ca vanzatorul si-a primit banii care face obiectul contractului fapt pentru care vanzatorul a refuzat sa ofere catre cumparator bunurile care faceau ca obiect acele contracte .

In octombrie 2019, din unele surse, cumparatorul a facut plangere penala la politie pentru inselaciune cum ca nu si-a primit bunurile cumparate dar categoric, fara sa poata prezenta dovada platii acestora .

Intrebarea este ,

Are cumparatorul vreun drept legal sa-si solicite bunurile pentru care nu a efectuat plata cu toate ca exista contractul incheiat intre ambele parti ? Vanzatorul are ca martori persoana la care s-a oficiat contractul de instrainare .

Mai mult de cat atat, are castig de cauza si sa-i aduca calitatea de inculpat vanzatorului ? Poate solicita vanzatorul prin organele de cercetare penala sa aduca cumparatorul dovada efectuarii platii bunurilor respective ?

Cum trebuie procedat mai departe ? Multumesc,
Manuela Rășină, administrator
Depinde de contract.
Cazul se poate transa in instanta civila.
Oricum, nu pare sa fie inselaciune la o privire generala.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Dar nu ne spuneți ce s-a întâmplat cu actele mașinilor, cheile și restul ? Atestatul fiscal ?
Cine le are ?

Daca le are cumpărătorul, asta atestă ca sau dat banii. Urmând sa vina sa ia și masinile.

Daca sunt la vânzător, și cumpărătorul are doar două hârtii semnate care atesta o vânzare , e clar că nu s-au plătit . Decât dacă poate face dovada contrară.

Lucrurile sunt simple, nu așa. Când cumperi un autoturism, și plătești prețul, primești ceva: actele mașinii, cheile. Ca mai apoi sa revii si sa o ridici de acolo.