Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie pe caz de boală
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie pe caz de boală

Ce drepturi bănești îmi revin la handicap gradul unu grav pe caz de plămâni, și ce drepturi îmi revin începând cu anul 2019?? VĂ MULȚUMESC.
Persoanele adulte sau copiii cu handicap, cetățeni români, apatrizi sau cetățeni ai altor state cu domiciliul sau reședința în România, beneficiază de următoarele venituri lunare:

350 de lei, cu un buget complementar lunar de 150 de lei, în cazul unui adult cu handicap grav;
265 de lei, cu un buget complementar lunar de 110 lei, în cazul unui adult cu handicap accentuat;
60 de lei, în cazul unui adult cu handicap mediu.