avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 459 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie pe caz de boală
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie pe caz de boală

Ce drepturi bănești îmi revin la handicap gradul unu grav pe caz de plămâni, și ce drepturi îmi revin începând cu anul 2019?? VĂ MULȚUMESC.
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 20:39, 12 Noiembrie 2019
Persoanele adulte sau copiii cu handicap, cetățeni români, apatrizi sau cetățeni ai altor state cu domiciliul sau reședința în România, beneficiază de următoarele venituri lunare:

350 de lei, cu un buget complementar lunar de 150 de lei, în cazul unui adult cu handicap grav;
265 de lei, cu un buget complementar lunar de 110 lei, în cazul unui adult cu handicap accentuat;
60 de lei, în cazul unui adult cu handicap mediu.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Drepturile persoane cu handicap gr 3 Mariana Laura Mariana Laura Buna ziua! va rog daca imi puteti spune ce drepturi au persoanele cu handicap gr 3. Multumesc. (vezi toată discuția)
Indemnizatie handicap accentuat grad 2 Giubega Giubega cat este indemnizatia pentru handicap in forma accentuata gr:2? (vezi toată discuția)
Impozit cladiri si terenuri ROXANA NEDELEA ROXANA NEDELEA A SOSIT PE NUMELE LUI TATA O POPRIRE PE CONT CA AR AVEA DE PLATA O SUMA - IMPOZIT LA PRIMARIE. EL NU ARE ROL DECAT PE O MASINA SI 50 METRI PATRATI PE CARE ... (vezi toată discuția)