Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Acces drum servitute
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Acces drum servitute

Buna ziua, am nevoie de ajutor in următoarea problema . In 2006 am cumpărat un teren unde accesul se face prin drum de servitute stabilit atunci la 4 mp lățime . Terenul din fata mea vis a vis de drumul de servitute nu era vândut și nici parcelat . In 2019 a fost vândut și parcelat in 7 loturi cu diferiți cumpărători. Care este Lățimea drumului de servitute după dezmembrarea din 2019?
Cumpărătorul unuia dintre loturi deși a primit de la primărie obligația de retragere cu inca 1 m la drum de servitute el a Bătut țăruș pe toată lungimea parcelei lui ingustandu-se drumul de servitute la 4 mp, blocând accesul meu către casa. . Are voie sa intaruseze după vechile limite stabilite in 2006, sau e obligat sa intaruseze după rezoluția verbala data de primărie ?
Cum îl pot împiedica sa îngusteze strada?
Adinastanica, utilizator
Rezoluția verbală nu are nici o valoare practic nici nu exista acest termen.
Ma interesează dacă are voie sa intaruseze acel metru pe care primăria l-a obligat sa îl cedeze la drumul de servitute .