Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... legea 215/2019
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

legea 215/2019

Buna ziua,

Am 33 de ani vechime(stagiul de cotizare), dintre care 12 ani si 7 luni in grupa 1 si 5 ani si 6 luni in grupa 2. Avand in vedere prevederile art. 18 din legea 263/2010, modificata prin legea 215/14 Noiembrie 2019 prin care pt conditii deosebite de munca se acorda 4 luni la an si a articolului 55 prin care se ia in calcul grupa de munca incepand cu primul an si nu de la 6 ani cum era inainte. Avand in vedere ca eu la 6 ani de munca in gr a 2 a beneficiez de 2 ani reducere cf art 55 din legea 215, as dori sa stiu de la dvs daca eu pot iesi la pensie acum, avand varsta de 57 de ani si 7 luni, fiind nascut pe 16.04.1962.
Da.
Multumesc Dle CARP