Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Deducere tva pt.auto
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Deducere tva pt.auto

O firma de comert piese auto a achizitionat un auto in val.62000 lei+tva(are doi asociati din care unul angajat al firmei,celalat administrator;alti angajati nu sunt).Are drept de deducere tva 1oo% sau numai 50%?
Firma este platitor micro.
Depinde ce intentii au cei doi asociati. Daca vor folosi autoturismul doar in interesul firmei puteti deduce TVA-ul 100 %. Pentru asta trebuie intocmite foi de parcurs, pentru a demonstra ca nu s-a parcurs nici macar un km in interes personal.