avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 793 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu legal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu legal

Bună ziua, as avea o întrebare la dumneavoastră, dacă eu am 11 luni de munca am dreptul sa primesc concediu de odihna? Explicit firma trimite oamenii în concediu în doua etape pe parcursul a 6 luni. Lucrând din 14 ianuarie, nu am prins prima transa, iar acum am nevoie sa merg în concediu legal dar șeful refuza sa îmi dea, are acest drept? Dacă nu, de câte zile beneficiez pana în momentul de față având în vedere ca am 21 de zile de concediu din care am primit doar 11.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 10:55, 20 Noiembrie 2019
Se calculeaza dupa formula: 21 zile de concediu de odihna legal stipulat in contractul de munca se impart la 12 luni (un an) si se inmultesc cu numarul de luni lucrate in anul respectiv.

21 zile co/12 luni x 10 luni lucrate (14 ianuarie - 20 noiembrie) = 17.5 zile concediu/ 18 daca seful vrea sa rotunjeasca in favoarea dumneavoastra.

18 - 11 (zile de concediu pe care le-ati primit) rezulta ca v-au mai ramas 7 zile de concediu de luat pe anul acesta.
Pe ce motiv va refuza acordarea CO ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Lamuriri co cristina29 cristina29 Buna ziua! As dori si eu cateva lamuriri referitoare la concediul de odihna. Personalul din firma noastra este angajat din 01.03.2009. Am citit codul muncii, ... (vezi toată discuția)
Incetare cim, remunerare zile co ramase neefectuate ANCA47 ANCA47 Buna ziua, Va rugam sa ne indrumati in urmatoarea problema :colega mea a semnat cim cu perioada nedeterminata la 01.05.2007. In perioadele 16.02.08 - ... (vezi toată discuția)
Concediu de odihna carmen2011 carmen2011 Buna ziua Daca m am angajat in octombrie anul trecut, la cate zile de concediu de odihna am dreptul in prezent? Multumesc! (vezi toată discuția)