Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... analize obligatorii in cadrul unitatilor -medicina ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

analize obligatorii in cadrul unitatilor -medicina muncii

Buna ziua, va rog sa imi raspundeti ce analize initiate de institutie pentru un salariat care lucreaza 100% din programul de lucru la calculator pot fi obligatoriii? Poate acesta sa faca analize pentru Hepatita B sauC sau VSH ?De ce? Nu sunt aceste date confidentiale?Rezultatele analizelor se predau inspectorului SSM sau sunt pastrate de medicul in medicina muncii și unitatea primeste doar avizul apt/inapt sa-și desfașoare activitatea?.Multumesc anticipat
Analizele din cadrul examinarii medicale periodice sunt cele mentionate in anexa 1 la HG nr. 355/ 2007 cu modificarile si completarile ulterioare conform fisei pentru activitatea desfasurata de fiecare lucrator in parte.
Rezultatul analizelor se mentioneaza in dosarul medical al lucratorului care este tinut de medicul specialist de medician muncii cu care firma are incheiat contract de prestari servicii medicale.
Medicul prezinta angajatorului un raport anual cu rezultatul examinarii medicale periodice efectuate tuturor salariatilor.
Angajatorul si lucratorul primesc fiecare cate un expl. din fisa de aptitudine a lucratorului intocmita, datata, semnata si parafata de medic.
Pentru cazul in speta examinarea medicala se face conform
Fişa 126. Suprasolicitarea analizatorului vizual
Examen medical la angajare:
- examen clinic general
- testarea acuităţii vizuale
Examen medical periodic:
- examen clinic general - anual
- testarea acuităţii vizuale - anual
Contraindicaţii:
- scăderea acuităţii vizuale sub 0,5 la AO fără corecţie sau sub 0,7 la ambii
ochi cu corecţie optică eficientă (diferenţă de corecţie optică >3D între ochi)
- glaucom cu unghi închis neoperat
- glaucom cu unghi deschis (anterior diagnosticat)
- disfuncţii severe ale echilibrului oculomotor
- tulburări ale simţului cromatic pentru lucrările vizuale care constituie un
risc în cazul neperceperii culorilor
- retinopatie pigmentară
- orice afecţiune oculară acută până la vindecare.
Sunt aplicabile si prevederi de la inceputul amnexei 1
-pct.4 observatii
a) bolile acute, până la vindecarea lor, constituie contraindicaţii absolute;
b) medicul de medicina muncii poate solicita, dacă consideră necesar, pentru confirmarea unui diagnostic, examenul unui medic de altă specialitate, dar decizia de aptitudine în muncă îi aparţine în totalitate;
c) pentru lucrătorii care nu se regăsesc în fişele din prezenta anexă, examenul medical periodic va fi reprezentat de examenul clinic general anual;
d) examenul medical periodic (clinic, de laborator sau paraclinic) se poate efectua şi la intervale mai scurte decât cele prevăzute în fişe, dacă acest lucru este prevăzut în contractul colectiv de muncă sau în alte dispoziţii în acest sens, cu acordul conducerii unităţii şi al reprezentanţilor lucrătorilor;
f) în funcţie de situaţia epidemiologică locală, direcţiile de sănătate publică judeţene vor stabili atât completarea examenelor medicale, cât şi modificarea periodicităţii acestora în cadrul examenelor medicale periodice.
Aceste modificări trebuie transmise în scris unităţilor care desfăşoară activitate de medicina muncii;
Pentru analizele mentionate de dvs. ca fiind confidentiale exista prevederile de la lit.a-d) si lit.f)
Pentru lucrul in fata ecranului calculatorului sunt aplicabile si prevederile din HG nr. 1028 din 09/08/2006 privind cerintele minime de securitate si sanatate in munca referitoare la utilizarea echipamentelor cu ecran de vizualizare
POPA GHEORGHE, Specialist in domeniul Securitatii si Sanatatii in Munca