avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 518 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Ordine audiere
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Ordine audiere

In cadrul procesului civil ordinea audierii este urmatoarea?
1) interogatoriu reclamant; 2) interogatoriu parat; 3) audiere martori

De asemenea cand sunt interogati reclamantul si paratul martorii vor parasi sala, nu?
In cazul in care este doar un martor de audiat si este propus de parat cine ii va adresa primul intrebarile?
1) partea care l-a propus
2) reclamantul avand in vedere ca el are primul cuvantul dupa cum am vazut in codul de procedura civila
De asemenea in cod am observat ca declaratia martorului ar trebuie consemnata liber dar in instanta am vazut ca se scrie dupa dictarea judecatorului. Asa se procedeaza in toate instantele?

*intrebari ale unui student in anul 1
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: learnlaw , utilizator 15:51, 23 Noiembrie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Administrarea probelor se va face în ordinea stabilită de instanță. (art 260 NCPC)

Sintagma „interogatoriu reclamant” este puțin neclară. Dacă ați vrut să spuneți interogatoriul propus de reclamant spre a fi luat pârâtului ... da, cu aceasta se începe.

Martorii pot fi audiați în aceeași sedință sau în alta.

321 NCPC
(1) Fiecare martor va fi ascultat separat, cei neascultați încă neputând fi de față.
(2) Ordinea ascultării martorilor va fi fixată de președinte, ținând seama și de cererea părților.
(3) Martorul va răspunde mai întâi la întrebările puse de președinte, iar apoi și la întrebările puse, cu încuviințarea acestuia, de către partea care l-a propus, precum și de către partea adversă.

Judecătorul:
- Ați văzut când s-au bătut?
Martorul:
- Nu am văzut pentru ca era zgomot
Și s-a consemnat ca atare...

Ultima modificare: Sâmbătă, 23 Noiembrie 2019
romascanu, moderator
va multumesc!

Nicoleta Cristina Romașcanu a scris:

Administrarea probelor se va face în ordinea stabilită de instanță. (art 260 NCPC)

Sintagma „interogatoriu reclamant” este puțin neclară. Dacă ați vrut să spuneți interogatoriul propus de reclamant spre a fi luat pârâtului ... da, cu aceasta se începe.

Martorii pot fi audiați în aceeași sedință sau în alta.

321 NCPC
(1) Fiecare martor va fi ascultat separat, cei neascultați încă neputând fi de față.
(2) Ordinea ascultării martorilor va fi fixată de președinte, ținând seama și de cererea părților.
(3) Martorul va răspunde mai întâi la întrebările puse de președinte, iar apoi și la întrebările puse, cu încuviințarea acestuia, de către partea care l-a propus, precum și de către partea adversă.

Judecătorul:
- Ați văzut când s-au bătut?
Martorul:
- Nu am văzut pentru ca era zgomot
Și s-a consemnat ca atare...



~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Despre jurământul părților în procesul de partaj și costuri proces... cristian damian cristian damian 1. Procesul de partaj se derulează asemănător celui de divorț? Doar avocatul și martorii vorbesc (+ înscrisurile) sau instanța ia în ... (vezi toată discuția)
Intrebari pt martorii cris_deo cris_deo buna seara. daca partea adversa intr-un proces de divort are angajat avocat iar eu nu am bani sa-mi angajez unul iar amandoua partile am propus cate doi ... (vezi toată discuția)
O partea (paratul) poate interoga reclamantul / martorii intr-un proces civil, in cazul in care nu are avocat? Mihaela_12 Mihaela_12 Intr-un proces civil, partea care nu are avocat (parat) poate solicita in Fond, interogarea reclamantului sau martorilor? Daca da, care este procedura pentru ... (vezi toată discuția)