Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Inchiriere student strain - ANAF
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Inchiriere student strain - ANAF

Buna ziua,

Parintii mei au inchiriat de curand apartamentul unui student strain. In cazul de fata, contractul trebuie inregistrat la ANAF sau este suficienta depunerea declaratiei unice avand in vedere ca printre actele necesare obtinerii rezidentei se numara si contractul de inchiriere?

Multumesc frumos.

Multumesc.
Doar depunere declaratiei unice.

Ordinul nr. 114/2019 pentru aprobarea Procedurii de înregistrare a contractelor de locațiune, precum și a modelului și conținutului formularului "Cerere de înregistrare a contractelor de locațiune" - Agenția Națională de Administrare Fiscală - ANAF

1. Contractele de locațiune încheiate prin înscris sub semnătură privată pot fi înregistrate la organele fiscale centrale din subordinea Agenției Naționale de Administrare Fiscală.

Totusi daca il inregistrati la ANAF, atunci potrivit Codului Civil:

Art. 1.798. - Contractele de locațiune încheiate prin înscris sub semnătură privată care au fost înregistrate la organele fiscale, precum și cele încheiate în formă autentică constituie titluri executorii pentru plata chiriei la termenele și în modalitățile stabilite în contract sau, în lipsa acestora, prin lege.
Ioan Petru Butariu, Contabil