Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Contract de inchiriere casa la tara in alt judet.
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Contract de inchiriere casa la tara in alt judet.

Contract de inchiriere casa la tara in alt judet decat cel de resedinta. Unde tebuie sa-l declar? In judetul de resedinta sau unde este casa inchiriata? Daca suma este mica trebuie declarat contractul? Nu am mai inchiriat si nu stiu ce trebuie si cum sa fac . MUltumesc
george-neagu, moderator
Deocamdata nu trebuie declarat. Doar de la anul.
Eu stiam ca la anaf trebuie sa mergi sa-l inregistrezi . Nu vreau sa fie vreo problema cu chiriasul poate el vrea sa-si faca flotant si trebuie sa merg la primarie sa inregistrez contractul .
Este optionala declararea la ANAF . De la anul va fi obligatorie . Se va completa formularul Cerere de înregistrare a contractelor de locațiune (OPANAF 114/2019). [ link extern ]

1. Contractele de locaţiune încheiate prin înscris sub semnătură privată pot fi înregistrate la
organele fiscale centrale din subordinea Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală.
2. Organul fiscal central competent este:
a) organul fiscal central în a cărui evidenţă locatorul este înregistrat ca plătitor de impozite, taxe
şi contribuţii;
b) organul fiscal central în a cărui rază teritorială locatorul, persoană fizică rezidentă, are
domiciliul fiscal, potrivit legii;
Multumesc