avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 596 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Contract de inchiriere casa la tara in alt judet.
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Contract de inchiriere casa la tara in alt judet.

Contract de inchiriere casa la tara in alt judet decat cel de resedinta. Unde tebuie sa-l declar? In judetul de resedinta sau unde este casa inchiriata? Daca suma este mica trebuie declarat contractul? Nu am mai inchiriat si nu stiu ce trebuie si cum sa fac . MUltumesc
Ultima modificare: Duminică, 6 Noiembrie 2022
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: maier26 , utilizator 10:19, 9 Octombrie 2022
Deocamdata nu trebuie declarat. Doar de la anul.
Eu stiam ca la anaf trebuie sa mergi sa-l inregistrezi . Nu vreau sa fie vreo problema cu chiriasul poate el vrea sa-si faca flotant si trebuie sa merg la primarie sa inregistrez contractul .
Este optionala declararea la ANAF . De la anul va fi obligatorie . Se va completa formularul Cerere de înregistrare a contractelor de locațiune (OPANAF 114/2019). [ link extern ]

1. Contractele de locaţiune încheiate prin înscris sub semnătură privată pot fi înregistrate la
organele fiscale centrale din subordinea Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală.
2. Organul fiscal central competent este:
a) organul fiscal central în a cărui evidenţă locatorul este înregistrat ca plătitor de impozite, taxe
şi contribuţii;
b) organul fiscal central în a cărui rază teritorială locatorul, persoană fizică rezidentă, are
domiciliul fiscal, potrivit legii;
Multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inchiriere student strain - anaf andreea001 andreea001 Buna ziua, Parintii mei au inchiriat de curand apartamentul unui student strain. In cazul de fata, contractul trebuie inregistrat la ANAF sau este ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! in calitate de proprietar am închiriat un apartament ... Andreea1607 Andreea1607 Buna ziua! In calitate de proprietar am închiriat un apartament unei firme care la randul ei a închiriat mai departe in regim hotelier. Am semnat un contract ... (vezi toată discuția)
Informatii punct de lucru: unde se declara contractele de inchiriere? venerastancu venerastancu Buna ziua! Ma confrunt cu o situatie dificila legata de o organizatie care are un punct de lucru in Bucuresti, am aceste informatii cat se poate de sigure, ... (vezi toată discuția)