Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Nereguli cu facturi. Ce probleme pot apărea?
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Nereguli cu facturi. Ce probleme pot apărea?

Referitor PFA în sistem real și plătitor de TVA, vă rog să îmi spuneți care sunt consecințele următoarelor categorii de probleme

1. Facturi înregistrate cu mici greșeli (data, numărul facturii)
2. Facturi pentru plăți, nedeclarate, rătăcite
3. Bonuri fiscale pe care apare CUI fără RO, dar de fapt CUI-ul meu are RO. Asemenea bonuri fiscale pot fi ignorate sau trebuiesc declarate?
4. Factură emisă în decembrie 2018 către client, dar, declarată cu data primirii plății de la client, de ianuarie 2019.
Petrovic, utilizator
Facturi pentru plăți, nedeclarate, rătăcite, Doar pe dumneavoastra va afecteaza caci nu le puteti deduce acele cheltuieli si nici deduce tva-ul corespunzator. Pe ei ii intereseaza la un eventual control sa aveti inregistrate corect veniturile adica incasarile.
Bonuri fiscale pe care apare CUI fără RO, dar de fapt CUI-ul meu are RO. Asemenea bonuri fiscale pot fi ignorate.
Factură emisă în decembrie 2018 către client, dar declarată cu data primirii plății de la client, de ianuarie 2019. Asta e corect cum ati inregistrat doar la partea de calul a impozitului pe venit caci acolo se ia in calcul la trecerea in registul jurnal de incasari si plati data incasarii facturii, nu cea a emiterii. In schimb din punctul de vedere al tva, e gresit si trebuie sa rectificati acea declaratie 394 si 300 decont de tva din cel doua luni sau trimestre. Factură emisă în decembrie 2018 către client, si declarată tot in decembrie 2018.
Dacă nu rectific 390, și 300, pot păți ceva grav, să primesc amendă?

În caz că rectific 390 și 300, pe primul trimestru 2019, în care să adaug acea plată, atunci va trebui să emit un 390 și 300 pentru decembrie? Eu pe decembrie 2018 nu am declarat nimic pentru că atunci m-am înregistrat, și nu am primit venituri. Acum va trebui să emit un 390 și un 300, nu știu dacă și 394 pe decembrie îmi va fi necesar?

Trebuie poate să rectific și declarația unică pe 2018, să adaug plata respectivă? Eu nu am completat declarație unică pe 2018, ci am depus declarația pe 0, odată cu declarația unică din 2019

Mulțumesc.
Petrovic, utilizator
Este posibil să mai rectific declarațiile 300 și 394 pentru decembrie 2018?
(Factura către client de care spuneam, era în 2018). La momentul rspectiv nu am emis deloc 300 și 394.

Este corect că am emis declarația unică pe 2018 pe zero? (de fapt, eu aveam acea factură din 2018, dar care mi-a fost plătită abia în ianuarie 2019), și am emis declarația unică 2018 pe 0.

Mulțumesc.

george-neagu a scris:

Facturi pentru plăți, nedeclarate, rătăcite, Doar pe dumneavoastra va afecteaza caci nu le puteti deduce acele cheltuieli si nici deduce tva-ul corespunzator. Pe ei ii intereseaza la un eventual control sa aveti inregistrate corect veniturile adica incasarile.
Bonuri fiscale pe care apare CUI fără RO, dar de fapt CUI-ul meu are RO. Asemenea bonuri fiscale pot fi ignorate.
Factură emisă în decembrie 2018 către client, dar declarată cu data primirii plății de la client, de ianuarie 2019. Asta e corect cum ati inregistrat doar la partea de calul a impozitului pe venit caci acolo se ia in calcul la trecerea in registul jurnal de incasari si plati data incasarii facturii, nu cea a emiterii. In schimb din punctul de vedere al tva, e gresit si trebuie sa rectificati acea declaratie 394 si 300 decont de tva din cel doua luni sau trimestre. Factură emisă în decembrie 2018 către client, si declarată tot in decembrie 2018.