avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 460 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... repaus saptamanal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

repaus saptamanal

Zilele de sambata si duminica care urmeaza unui concediu de odihna (concediul se termina intr-o zi de vineri ) sunt considerate repaus saptamanal ca cel care urmeaza dupa o saptamana de munca ?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 10:59, 25 Noiembrie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
in general da, insa exista exceptii notabile, dupa cum e prevazut in CIM: lucrul in schimburi, lucrul in toate zilele saptamanii, etc.
Buna ziua.

Cand activitatea se desfasoara in ture, salariatul se prezinta la lucru dupa efectuarea concediului de odihna conform programarii cuprinse in graficul de lucru intocmit de angajator pentru salariatii ce desfasoara activitate in ture. Astfel, apreciem ca teoretic salariatul se poate prezenta la lucru cel mai devreme in urmatoarea zi dupa ultima zi de concediu de odihna Practic se va avea in vedere programarea intocmita de angajator.

croberta a scris:

Zilele de sambata si duminica care urmeaza unui concediu de odihna (concediul se termina intr-o zi de vineri ) sunt considerate repaus saptamanal ca cel care urmeaza dupa o saptamana de munca ?

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
In general, zilele de sambata si duminica care urmeaza unui concediu de odihna sunt considerate zile de repaus saptamanal .

Exceptie facand doar c.i.m. cu alte moduri de repartizare a timpului de munca.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Despre serviciul de noapte marcus68 marcus68 Lucrez in privat...Dupa tura de noapte , luni , marti , miercuri , joi(de 8 ore),vineri mi se da liber...sambata -duminica fiind repausul obligatoriu...este ... (vezi toată discuția)
Concediu de odihna ioanapetrii ioanapetrii Sotia mea lucreaza la un magazin de haine ca vanzatoare.Depaseste lunar 200 de ore lucrand si sambata si duminica . Salariu pe care il ia in mana este de ... (vezi toată discuția)
Timp de odihna micro40 micro40 Buna ziua. as dori sa stiu care este timpul de odihna dupa 8 ore de munca , timp in care eu nu pot fi chemat din nou la munca. Mentionez ca lucrez in ture de 8 ... (vezi toată discuția)