Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... repaus saptamanal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

repaus saptamanal

Zilele de sambata si duminica care urmeaza unui concediu de odihna (concediul se termina intr-o zi de vineri ) sunt considerate repaus saptamanal ca cel care urmeaza dupa o saptamana de munca ?
in general da, insa exista exceptii notabile, dupa cum e prevazut in CIM: lucrul in schimburi, lucrul in toate zilele saptamanii, etc.
Buna ziua.

Cand activitatea se desfasoara in ture, salariatul se prezinta la lucru dupa efectuarea concediului de odihna conform programarii cuprinse in graficul de lucru intocmit de angajator pentru salariatii ce desfasoara activitate in ture. Astfel, apreciem ca teoretic salariatul se poate prezenta la lucru cel mai devreme in urmatoarea zi dupa ultima zi de concediu de odihna Practic se va avea in vedere programarea intocmita de angajator.

croberta a scris:

Zilele de sambata si duminica care urmeaza unui concediu de odihna (concediul se termina intr-o zi de vineri ) sunt considerate repaus saptamanal ca cel care urmeaza dupa o saptamana de munca ?

In general, zilele de sambata si duminica care urmeaza unui concediu de odihna sunt considerate zile de repaus saptamanal .

Exceptie facand doar c.i.m. cu alte moduri de repartizare a timpului de munca.