Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Taxa aferenta Fondului pentru mediu pentru prelucrare ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Taxa aferenta Fondului pentru mediu pentru prelucrare material lemnos

Conform art. 9, alin. 1, lit. f din OUG nr. 196/2005 - privind fondul pentru mediu, cu modificari si completari: "în cazul vânzării de către proprietarul sau administratorul pădurii, după caz, a masei lemnoase pe picior
sau a sortimentelor de lemn brut obţinute în urma exploatării, contribuţia la Fondul pentru mediu se
stabileşte prin aplicarea unui procent de 1% la valoarea de vânzare şi se achită de către cumpărătorul
operator economic, care introduce masa lemnoasă într-un proces de prelucrare".Daca am o societate ce are ca si activitate debitarea materialului lemnos (detin o instalatie de debitat material lemnos-gater) si achizitionez busteni de la o societate de exploatare forestiera trebuie sa declar si sa platesc cei 1% conform articolului de mai sus?
Textul actului normativ iti pune parul "pe bigudiuri".
Inteleg ca procentul de 1% se aplica la valoarea de vanzare a masei lemnoase pe picior sau a lemnului brut si se achita de cumparator. Deci dvs. achitati acel 1% pentru fondul de mediu.