Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita

In luna april mai 2016 mi s a facut ultima poprire pe salariulsalariu la firma X(in 13.042016 am schimbat locul de munca la firma Y)...in 12.03.2018 am primit o instiintare de poprire la locul de muncaY(am lucrat din 13.042016 pana in 05.12 2017)...dar eu eram angajat la firma Z din 23.01.2018...unde am primit o noua instiintare cu data de 12.11.2019.Intrebarea este:s a prescris datoria sau este un termen limita in care "ei" trebuiau sa imi trimita instiintarea?.Multumesc anticipat
~ Conținut șters la cerere ~
Prima poprire a fost facuta de catre creditoarea ALPHA BANK cu sediul procesural ales la TRANSILVANIA RECUPERARI CREANTE SRL,iar a2a si a3a instiintare au venit de la creditoarea ULTIMO PORTOFOLIO INVESTMENT prin reprezentant DEBT COLLECTION AGENTY srl.Multumesc
Din ce ati povestit, eu inteleg ca ultima forma de executare silita care sa conduca efectiv la executarea dvs silita a fost in aprilie 2016. instiintarea din 2018 nu produce efecte de intrerupere a prescriptiei atata timp cat dvs lucrati pentru Z si nu pentru Y. Ultima instiintare de poprire trebuia constestata in instanta( depinde cand ati primit o si ce termen de contestatie are.)

Daca nu mai aveti timp sa depuneti contestatie la executare puteti formula actiune in constatarea perimarii executarii silite si anularea dosarului de executare silita( daca termentul de prescriptie nu a fost intrerupt asa cum reiese din textul dvs).

Ultima instiintare a fost emisa in data de 12.11.2019 cu data de plecare catre angajator 15.11.2019 si a ajuns azi 25.112019.Eu nu am primit o .Multumesc
Prescrierea poate fi întreruptă. Dacă executorul judecătoresc va trimis somație în 2018, prescrierea a fost întreruptă.

Numai dacă vă somează să plătiți datoria într-o zi, prescrierea se întrerupe.
Chiar dacă nu reușește să vă execute, din motiv că v-ați schimbat locul de muncă, prescrierea tot se întrerupe.

Dacă prescrierea a fost întreruptă, contestația la executare ar putea fi respinsă de instanță.
Dapix, utilizator