Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... HCL modul de validare
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

HCL modul de validare

HCL-ul care are de obice in jur de 30 pagini format din 2-3 documente trebuie semnat de toti consilierii sau doar de secretar si de Viceprimar ?
Intrebarea este de fapt daca trebuie sa apara semnaturile tuturor consilierilor participantii la votare/aprobarea acesteia.
Cu alte cuvinte daca o Hotarare a Consiliului Local privind taxele si impozitele este semnata doar de 2 persoane din cele 17 mentionate ca paticipante este legal sau este un abuz ?

Modul de vot 2018 si 2019 identic: 9 voturi pentru, 7 abțineri 1 lipsa - pentru 2 HCL-uri.

"Alta întrebare": este normal sa ceara primaria ultimile actualizaari de contracte pe care le avem cu engie si raja CTA ? Si mai mult sa impuna inca o plata pentru acestea se pare ca impozit - nu m-au lamurit inca ... ?
icoman, utilizator
Hotărârile consiliului local se semnează de către președintele de ședință și se contrasemnează, pentru legalitate, de către secretarul general al unității/subdiviziunii administrativ-teritoriale.