avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 168 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Art. 167. [persoana către care se face plata] (1) ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Art. 167. [persoana către care se face plata] (1) Salariul se plăteşte direct titularului sau persoanei împuternicite de acesta.

Buna,

Daca firma la cere lucrez, imi vireaza salariul lunar in contul sotiei mele, ce pot face ?
Tin sa mentionez ca probabil din neatentie sau o greseala din partea lor. Tin sa mentionez ca sotia nu e imputernicita.

Mersi anticipat
Ultima modificare: Miercuri, 27 Noiembrie 2019
sevraj, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:39, 27 Noiembrie 2019
Faceti o cerere angajatorului in care expuneti motivele si un cont al dumneavoastra in care sa va vireze banii.
Atentionati in scris, cu numar de inregistrare, angajatorul ca vi se vireaza gresit salariul , situatie in care mentionati si modalitatea de plata a salariului - cash sau virament bancar in contul dvs nr .....-.
Compania cum a intrat in posesia contului sotiei dvs.?
Nu stiu inca. Dar legal ii pot actiona in vreun fel? Sau doar se remediaza problema si gata?

soficu cristina a scris:

Compania cum a intrat in posesia contului sotiei dvs.?

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca nu exista imputernicire din partea dvs pentru a vira salariul in contul sotiei, atunci va puteti prevala de neplata salariului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Poprire sorin415 sorin415 Buna ziua, Am urmatoarea speta: Am o dauna totala la masina, urmand a mi se vira banii catre banca ( masina este cumparata prin credit bancar cu ... (vezi toată discuția)
Salariu in contul sotiei smart28 smart28 Buna ziua. Am probleme cu achitarea datoriei catre banci (un credit de nevoi personale simplu). Momentan primesc salariu \"in mana\", insa va trebui sa imi fac ... (vezi toată discuția)
Salariu Silvia loredana Dimescu Silvia loredana Dimescu m-am angajat la o firma din alt oras ca operator vanzari prin telefon la domiciliu iar saariul mi se vireaza intr-un cont bancar.contul meu bancar este blocat ... (vezi toată discuția)