Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Art. 167. [persoana către care se face plata] (1) ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Art. 167. [persoana către care se face plata] (1) Salariul se plăteşte direct titularului sau persoanei împuternicite de acesta.

Buna,

Daca firma la cere lucrez, imi vireaza salariul lunar in contul sotiei mele, ce pot face ?
Tin sa mentionez ca probabil din neatentie sau o greseala din partea lor. Tin sa mentionez ca sotia nu e imputernicita.

Mersi anticipat
sevraj, utilizator
Faceti o cerere angajatorului in care expuneti motivele si un cont al dumneavoastra in care sa va vireze banii.
Atentionati in scris, cu numar de inregistrare, angajatorul ca vi se vireaza gresit salariul , situatie in care mentionati si modalitatea de plata a salariului - cash sau virament bancar in contul dvs nr .....-.
Compania cum a intrat in posesia contului sotiei dvs.?
Nu stiu inca. Dar legal ii pot actiona in vreun fel? Sau doar se remediaza problema si gata?

soficu cristina a scris:

Compania cum a intrat in posesia contului sotiei dvs.?

Daca nu exista imputernicire din partea dvs pentru a vira salariul in contul sotiei, atunci va puteti prevala de neplata salariului.