Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Prevenire uzucapiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Prevenire uzucapiune

Buna ziua!!
Iau din timpul dumneavoastra cu o intrebare!!
Bunicii mei dețin de pe timpul de-al doilea război mondial o suprafață de teren extravilan in alt judet decât cel al lor(au fost împroprietărire ca veterani de război cu acel teren)
Problema ă apărut astfel...
Nefiind în posibilitatea de a se deplasa pana la acel teren..fiind in alt judet,l-au arendat altor persoane locale ca sa il lucreze!!
Toate bune si frumoase pana anul trecut, cand am aflat ca persoanele respective au deschis acțiune în instanță pentru uzucapiune de 30 de ani,urmând să dobândească acel teren fără a mai plati arendă sau sa il cumpere de la noi!!
Mentionez ca nu avem titlu de proprietate si contract de arendare cu ei din 2016(nu stim daca este înregistrat)
Vrem sa aflam daca ne puteti ajuta..cum am putea sa prevenim ca sa nu pierdem terenul?
Multumim!!
o prima masura ar fii inscrierea /atentionarea la cartea funciara ca exista mostenitori rezervatari pentru acel teren/ proprietate. Ca sa nu mai vb de intampinare in instanta daca stiti dosarul sau aveti date. Ideal ar fii sa vb cu un avocat.
Mulțumesc frumos...
Buna seara,

In principiu arendasul nu poate uzucapa, insa, avand in vedere perioada lunga de timp in care dvs. nu ati mai exercitat posesia asupra terenului, exista sanse mari sa pierdeti procesul daca nu va aparati corespunzator.
Stimate domn,

Arendasul nu poate invoca uzucapiunea, cata vreme acesta a exercitat posesia si folosinta in baza contractului de arendare.