Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Inselaciune
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Inselaciune

Buna ziua
Am sa incerc sa fiu cat mai concis in prezentarea faptelor.
Am achizitionat un telefon Samsung in perfecta stare de pe OLX.
Nu s-a trimis cu verificare ca atare nu aveam optiunea de
a deschide pachetul inainte de a platii curierului.
Totusi avand niste dubii am deschis pachetul in prezenta curierului
(in cabina masinii)si am constatat impreuna cu el ca in pachet era
o cutie cu niste resturi de iphone spart.
Ca atare imediat am incheiat un proces verbal impreuna cu curierul
in care s-au mentionat cele relatate mai sus.
Ulterior imediat m-am dus la politie sa depun o plangere.
In tot acest timp vanzatorul nu raspundea la telefonul indicat.
Apoi cu numarul de inregistrare m-am prezentat la sediul curierului
pentru a bloca rambursul.Acolo mi-au solicitat o cerere a politiei
in acest sens pe care le-am dus-o in ziua urmatoare,blocandu-se rambursul.
Eu doresc doar sa-mi recuperez banii,politia este dispusa sa trateze totul ca
o petitie(in cazul in care curierul mi-ar restituii suma in cauza)
firma de curierat invoca faptul ca nu are solutii(singura sugerata de ei
ar fi ca si faptuitorul sa-mi trimita suma in cauza,ulterior ei sa deblocheze
rambursul.
Intre timp vanzatorul vazand ca nu a primit banii a raspuns la telefon,
spunandu-mi ca a gresit,motivand ca avea nevoie de bani pentru a platii o amenda.
Am depus toate dovezile ce implica aceasta tranzactie(poze,proces verbal curier,
istoricul convorbirii de pe OLX)si la politie si la firma de curierat.
In prezent ne aflam intr-un impas.Banii sunt blocati la curier,vanzatorul nu
mai raspunde la telefon,politia asteapta...
Sunt aproape convins ca persoana indicata la vanzator nu exista(am vorbit la sectia de
politie apartinatoare dar nu il cunosc si nici adresa indicata nu exista)
Considerati ca mai am o alta solutie in afara de demararea actiunii penale?
Niste solutii pe care eu nu le intrevad in acest moment.
Multumesc,
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat