avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 405 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Problemă părți comune la bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Problemă părți comune la bloc

Tocmai ce am fost inundați cu apa in apartament, venită de pe scurgerea blocului. Vecina de sus spăla hainele la masina de spălat iar scurgerea, cel mai probabil fiind infundata mai jos de noi, refula apa la noi in apartament, mentionez ca locuiesc la etajul 2. Azi a venit un instalator ce a verificat instalația cu un "sarpe" de 6 metri si nu a reusit sa localizeze unde este înfundată instalația, dar din spusele lui cel mai probabil este din subsolul blocului, insa nu am reusit sa intram acolo fiindca doar administratorul are cheie si nu era in localitate.
Care ar fi solutia legală si pasi de urmat pentru remedierea problemei.
Precizez ca administratorul se tot scuza si imi zicea ca nu e vina lui si el nu face nimic.
Vă multumesc
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 18:39, 30 Noiembrie 2019
Administartorul de imobil este angajatul asociatieid e proprietari
Conform disp L nr 196/2018 reprezentantul legal al asociatieid e proprietari este presedintele de asociatie care detine obligatia legala sa asigure starea tehnica a partii comune de constructii si de instalatii din condominiu
Sesizati oficial presedintele de asociatie
Daca acesta nu solutioneaza,urmeaza sa il notificati oficial cu obligatia asigurarii starii tehnice a partii comune de instalatii-sub sanctiunea obligarii la plata a cheltueililor aferente solutionarii in instanta
Pe viitor pentru a nu va mai confrunta cu situatii neplacute ,analizati oportunitatea instalarii de sistem antiretur
Administartorul de imobil este angajatul asociatieid e proprietari
Conform disp L nr 196/2018 reprezentantul legal al asociatieid e proprietari este presedintele de asociatie care detine obligatia legala sa asigure starea tehnica a partii comune de constructii si de instalatii din condominiu
Sesizati oficial presedintele de asociatie
Daca acesta nu solutioneaza,urmeaza sa il notificati oficial cu obligatia asigurarii starii tehnice a partii comune de instalatii-sub sanctiunea obligarii la plata a cheltueililor aferente solutionarii in instanta
Pe viitor pentru a nu va mai confrunta cu situatii neplacute ,analizati oportunitatea instalarii de sistem antiretur
Administartorul de imobil este angajatul asociatieid e proprietari
Conform disp L nr 196/2018 reprezentantul legal al asociatieid e proprietari este presedintele de asociatie care detine obligatia legala sa asigure starea tehnica a partii comune de constructii si de instalatii din condominiu
Sesizati oficial presedintele de asociatie
Daca acesta nu solutioneaza,urmeaza sa il notificati oficial cu obligatia asigurarii starii tehnice a partii comune de instalatii-sub sanctiunea obligarii la plata a cheltueililor aferente solutionarii in instanta
Pe viitor pentru a nu va mai confrunta cu situatii neplacute ,analizati oportunitatea instalarii de sistem antiretur
Administartorul de imobil este angajatul asociatiei de proprietari
Conform disp L nr 196/2018 reprezentantul legal al asociatiei de proprietari este presedintele de asociatie care detine obligatia legala sa asigure starea tehnica a partii comune de constructii si de instalatii din condominiu
Sesizati oficial presedintele de asociatie
Daca acesta nu solutioneaza,urmeaza sa il notificati oficial cu obligatia asigurarii starii tehnice a partii comune de instalatii-sub sanctiunea obligarii la plata a cheltueililor aferente solutionarii in instanta
Pe viitor pentru a nu va mai confrunta cu situatii neplacute ,analizati oportunitatea instalarii de sistem antiretur
Ultima modificare: Sâmbătă, 30 Noiembrie 2019
ynocentta, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Prejudiciu teava comuna sparta AlissaT AlissaT Buna ziua! Am neaparat nevoie de raspunsul la intrebarea: daca s-a spart o teava comuna de la baie in dreptul apartamentului meu, cine plateste reparatiile, ... (vezi toată discuția)
Asociatie proprietari bobu_elena bobu_elena Buna seara, s-a infundat o teava pe tronsonul de apa menajera de pe spatiul comun al scarii. A inceput sa curga apa peste tot in subsolul blocului. Am fost la ... (vezi toată discuția)
Bunä ziua locuiesc în bl turn a parter cam 12 ... Benţealiliana Benţealiliana Bunä ziua locuesc în bl turn a parter cam 12 mä nmesc Benţea liliana am probleme cu ploaia de mulţi ani mam tot rugat de aministrator sä rezolve sä nu ... (vezi toată discuția)