Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Prejudiciu teava comuna sparta
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Prejudiciu teava comuna sparta

Buna ziua! Am neaparat nevoie de raspunsul la intrebarea: daca s-a spart o teava comuna de la baie in dreptul apartamentului meu, cine plateste reparatiile, inclusiv ceea ce se lucreaza in casa (respectiv spargerea peretelui si reparatia), proprietarul sau asociatia de proprietari? Mentionez ca administratorul nu este un om cu care se poate comunica si ne-a amenintat ca nu il intereseaza cum rezolvam problema, iar presedintele spune ca proprietarul plateste spargerea si reparatia peretelui, ceea ce mi se pare foarte dubios. Va multumesc!
Pentru corecta si completa dv informare studiati atent disp L nr 196/2018
Fiind vorba despre prejudicii generate de defectiuni la instalatia parte comuna administrarea,intretinerea partii comune de condominiu intra in responsabilitatea exclusiva a asociatiei de proprietari
Atentie !
Asociatia de proprietari are obligatia legala sa execute repartia partii comune de constructii si de instalatii condominiu fara insa sa realizeze si finisajele interioare
Notificati oficial presedintele de asociatie sa respecte si sa aplice dispozitiile in vigoare,sa asigure starea tehnica a partii comune de instalatii din condominiu-sub sanctiunea obligarii la plata a cheltuielilor aferente solutionarii in instanta
Administratorul de imobil,este angajatul asociatieid e proprietari cu limita de competenta de executie dispozitii in vigoare,hotarari ale adunarii generale,decizii ale presdintelui si comitetului executiv
Administratorul de imobil nu poate dispune de la sine putere executarea de reparatii parti comune condominiu
Asociatia plateste tot!
Va multumesc mult pt sfaturi!