avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 830 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Expertiza judiciara teren
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Expertiza judiciara teren

Buna ziua,

In urma vizitei expertului judiciar in vederea evaluarii terenului unde locuiesc in indiviziune cu sora mea acesta a declarat ca metoda de evaluare pe care o va folosi este aplicarea unui coeficient de corectie de 50% pentru terenul care se afla sub casa.
Precizez ca terenul se afla intr-o zona centrala a Bucurestiului iar aceasta metoda mi se pare mai mult decat dubioasa.

Exista vreo prevedere legala care sa sustina metoda domnului expert? Care este intentia acestei subevaluari fatise? :)

Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Daniela Vorovenci , Consultant fiscal 17:07, 14 Decembrie 2009
color66 a scris:
In urma vizitei expertului judiciar in vederea evaluarii terenului unde locuiesc in indiviziune cu sora mea acesta a declarat ca metoda de evaluare pe care o va folosi este aplicarea unui coeficient de corectie de 50% pentru terenul care se afla sub casa.
Precizez ca terenul se afla intr-o zona centrala a Bucurestiului iar aceasta metoda mi se pare mai mult decat dubioasa.
Exista vreo prevedere legala care sa sustina metoda domnului expert? Care este intentia acestei subevaluari fatise? )

Inainte de a va exprima asupra profesionalismului expertului si a corectitudinii metodelor de evaluare, trebuie sa va puneti o serie de intrebari ce tin de logica bunului-simt comun:
- in prezent, ce pot construi pe terenul aflat sub casa ?
- in prezent, cum pot folosi acest teren ?
- daca totusi vreau sa-l folosesc, trebuie sa demolez casa ?
- cat costa demolarea casei ?
- oare valoarea unui teren nu este proportionala cu modul in care acesta poate fi folosit ?

In contextul descris, opinia mea este ca trebuie sa cereti instantei ingaduirea unui expert - parte (consilier).

Cu stima,
Expert judiciar Eugen Marcov
Ultima modificare: Vineri, 4 Decembrie 2009
legalmgm, utilizator
@Color66- In primul rand sunt sigur ca ati inteles dvs gresit. Nu exista o astfel de metoda de evaluare . Ca si metode de evaluare va pot spune ca sunt : metoda comparatiei de piata , metoda capitalizarii veniturilor , metoda costurilor , metoda extractiei , etc. Sunt convins ca expertul a dorit sa va spuna ca va aplica un coeficient de corectie la valoarea terenului / imobilului din anumite considerente.
In al doilea rand va recomand sa solicitati un expert parte pentru a fi sigur ca veti beneficia de un "tratament" corect si corespunzator!
Succes!
=D>
La evaluarea terenurilor se aplica 3 metode - metoda comparatiilor directe, metoda capitalizari veniturilor si metoda costului. In cadrul acestor metode se folosesc diverse abordari .In cazul dumneavoastra evaluarea terenului trebuie facut tinand cont de Standardele internationale de evaluare .
Expertul evaluator trebuie sa foloseasca in raportul de evaluare minim 2 metode .
Daca doriti un expert evaluator din zona unde locuiti intrati pe www.anevar.ro
Succes
Terenul construit ("de sub casa"), teren liber, teren in excces, teren excedentar, cea mai buna utilizare a terenului liber, a terenului construit, POT, CUT,coeficientii de corectie, samd...
....termeni uzuali ai expertizelor de evaluare, daca nu sunt intelesi, pot induce neincrederea in expert

In concluzie, pentru linistea dumneavoastra, solicitati un expert parte!
:) :">

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Iesire din indiviziune color66 color66 Buna ziua, In urma vizitei expertului judiciar in vederea evaluarii terenului unde locuiesc in indiviziune cu sora mea acesta a declarat ca metoda de ... (vezi toată discuția)
Schimbare metoda de evaluare David75 David75 Buna ziua, Am urmatoarea situatie: - partaj judiciar imobil cu plata sulta - s-a facut raportul de expertiza initial de catre expert folosindu-se ... (vezi toată discuția)
In atentia avocatiilor pledanti: confuzia intre notiuni. denaturarea realitatii. valabilitatea raportului de expertiza judiciara. legalmgm legalmgm O prima consecinta a confuziei intre notiunile de \"valoare de circulatie\" si cea de \"valoare de piata\". Statistic vorbind, avocatii pledanti au observat ... (vezi toată discuția)