Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Amenzi itm
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Amenzi itm

Am primit o amendă pe firma de construcții. Nu am primit procesul verbal pentru a face contestația. De unde pot sa l iau? La sediul firmei nu a ajuns. Unde trebuie să merg? La ITM ?
Ana joc, utilizator
Daca nu ati primit PV de contraventie de unde stiti ca ati fost amendat contraventional ? Puteti depune o contestatie numai la un document scris.
Procesul-verbal va va fi comunicat de catre inspectorii ITM.

Împotriva procesului-verbal de constatare a contravenției și de aplicare a sancțiunii se poate face plângere în termen de 15 zile de la data înmânării sau comunicării acestuia.

Plângerea se depune la judecătoria în a cărei circumscripție a fost săvârșită contravenția.
M a amendat itm ul.,eram pe șantier. Mi a spus k imi trimite procesul verbal la sediul firmei. Au trecut 3 saptamani si nu a ajuns.
Executarea sancțiunilor contravenționale se prescrie dacă procesul-verbal de constatare a contravenției nu a fost comunicat contravenientului în termen de cel mult două luni de la data aplicării sancțiunii.
Buna seara,
Nu asa se face un control.
La redactarea PV trebuie sa va invite la sediul ITM, asta daca nu l-au redactat si nu vi l-au inmanat pe loc. La sediul ITM trebuie sa va aduca la cunostinta deficientele constatate si sa va intrebe daca aveti obiectiuni si daca doriti sau nu sa semnati PV.