Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Absolvire de penalitati viitoare
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Absolvire de penalitati viitoare

Putem ajuta un restantier (prin hotarare a comitetului) care face un angajament de plata lunara esalonata, prin a nu-i mai calcula penalizari in aceasta perioada? Multumesc!
Se poate.
Multumesc! Exista si vreo prevedere intr-o lege sau se poate doar ca hotararea a comitetului? Si alte opinii va rog.
este o negociere, o intelegere. Se practica astfel de angajamante de plata. Decizia comitetului e legea !
Stabilirea sistemului de penalizari, implicit cui si cand [nu] se aplica, se face de catre AG - art 53 lit j).
CEx nu e abilitat decat sa propuna AG - art 55 lit q). Orice decizie a CEx cu privire la modificarea sistemului de penalizari, implicit de modificarea a hot AG care nu prevede scutiri, nu ar fi legala.

Teoretic AG ar putea aproba scutirea respectivului dar daca unul dintre proprietari (membru sau nu al AP) se considera nedreptatit, va putea obtine anularea hot. AG. In primul rand n-ar fi corect fata de cei care vor fi penalizati in viitor, pe timpul scutiirii respectivului.

Legal ar fi ca AG sa suspende aplicarea de penalizari pentru toti proprietarii. Nu stiu cat e de corect ar fi si cati memebri ar vota 'pentru' dar macar e legal.
CipM, utilizator
Multumesc amandurora!