avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 253 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Executare gresita
Discuție deschisă în Executare silită

Executare gresita

Buna ziua, sunt studenta la master anul 1. Am primit pensie alimentara pe tot parcursul studilor de la tata, dar in timpul facultatii nu cat ar fi trebuit.
Am fost la executor pentru a o primi direct de la angajat cu proprire. Am mentionat ca in viitor o vreau cu proprire ci nu din urma. Doamnele de la biroul executor au inteles fix pe dos, ele au inteles ca eu vreau sa recuperez din urma, precum ca nu as fi primit. Dosarul deja este deschis la tribunal dar nu cum trebuie. Cum poate fi remediata aceasta problema ?
Cel mai recent răspuns: Dapix , utilizator 20:06, 4 Decembrie 2019
Buna ziua,

Trebuie sa introduceti o actiune in instanta pentru o obtine o hotarare judecatoreasca prin care instanta sa-l oblige pe tatal dumneavoastra la plata pensiei de intretinere, in continuare pe parcursul desfasurarii cursurilor de masterat. Subzista aceasta obligatie pana la implinirea de catre dumneavoastra a varstei de 26 de ani.

Pentru sumele restante, aferenta sumelor datorate pentru perioada facultatii, da, se merge direct in executare silita, fiindca aveti deja hotararea prin care tatal dumnevoastra a fost obligat la plata pensiei de intretinere.
Nu cred ca ati inteles intrebarea..

Cabinet de Avocat - Oancea Jasmine a scris:

Buna ziua,

Trebuie sa introduceti o actiune in instanta pentru o obtine o hotarare judecatoreasca prin care instanta sa-l oblige pe tatal dumneavoastra la plata pensiei de intretinere, in continuare pe parcursul desfasurarii cursurilor de masterat. Subzista aceasta obligatie pana la implinirea de catre dumneavoastra a varstei de 26 de ani.

Pentru sumele restante, aferenta sumelor datorate pentru perioada facultatii, da, se merge direct in executare silita, fiindca aveti deja hotararea prin care tatal dumnevoastra a fost obligat la plata pensiei de intretinere.

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu aveti ce remedia. La executor aspelati tocmai pt a recupera ce va datoreaza tatal din urma, sumele restante adunate. Nu puteti executa pt viitor, ce e in viitor, nu e scadent.

Art. 662

Creanţa certă, lichidă şi exigibilă

(1) Executarea silită nu se poate face decât dacă creanţa este certă, lichidă şi exigibilă.

(2) Creanţa este certă când existenţa ei neîndoielnică rezultă din însuşi titlul executoriu.

(3) Creanţa este lichidă atunci când obiectul ei este determinat sau când titlul executoriu conţine elementele care permit stabilirea lui.

(4) Creanţa este exigibilă dacă obligaţia debitorului este ajunsă la scadenţă sau acesta este decăzut din beneficiul termenului de plata.

(5) Creanţele cu termen şi cele condiţionale nu pot fi puse în executare, însă ele pot participa, în condiţiile legii, la distribuirea sumelor rezultate din urmărirea silită a bunurilor aparţinând debitorului.


Detalii: [ link extern ]
Ultima modificare: Marți, 3 Decembrie 2019
gi-jane2, moderator
Se pare ca a fost posibil, tot prin domnul executor.

gi-jane2 a scris:

Nu aveti ce remedia. La executor aspelati tocmai pt a recupera ce va datoreaza tatal din urma, sumele restante adunate. Nu puteti executa pt viitor, ce e in viitor, nu e scadent.

Art. 662

Creanţa certă, lichidă şi exigibilă

(1) Executarea silită nu se poate face decât dacă creanţa este certă, lichidă şi exigibilă.

(2) Creanţa este certă când existenţa ei neîndoielnică rezultă din însuşi titlul executoriu.

(3) Creanţa este lichidă atunci când obiectul ei este determinat sau când titlul executoriu conţine elementele care permit stabilirea lui.

(4) Creanţa este exigibilă dacă obligaţia debitorului este ajunsă la scadenţă sau acesta este decăzut din beneficiul termenului de plata.

(5) Creanţele cu termen şi cele condiţionale nu pot fi puse în executare, însă ele pot participa, în condiţiile legii, la distribuirea sumelor rezultate din urmărirea silită a bunurilor aparţinând debitorului.


Detalii: [ link extern ]


Tata are acum dreptul legal să depună la instanță CONTESTAȚIE la executare, și să anuleze toate actele de executare silită.
Poate invoca în contestație exact ce va spus doamna moderator mai sus, adică art. 622 cu aliniatele.
Totul depinde acum de voința debitorului, adică de tata dvs.

La timpul viitor nu-i legal să execuți silit, însă doar instanța de judecată poate anula actele de executare, la cererea debitorului, prin contestație la executare.

Deci în concluzie, acțiunea dvs de executare a tatălui este atacabilă, însă numai dacă vrea el să apeleze la instanță.
Ultima modificare: Miercuri, 4 Decembrie 2019
Dapix, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce se intelege prin bunurile unei societati radiate? rrocambole rrocambole Conform art.176 al Legii nr.85/2014, lit.c ,,daca dupa acoperirea tuturor creantelor, inchiderea procedurii si radierea debitorului din registrele in care ... (vezi toată discuția)
Executare silita neplata pensie, sanse de castig Maritt Maritt Buna ziua! Am divortat la notar, copil minor si custodie comuna cu domiciliul la mine. Fostul sot de aproape 1 an unele luni nu a mai platit pensia deloc si ... (vezi toată discuția)
Plata sulta dupa partaj pincguinul pincguinul Buna ziua, S-a finalizat un partaj, fara a fi solicitat la initierea procesului termenul de plata a sultei. Va rog sa imi transmiteti daca exista un termen ... (vezi toată discuția)