Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Probleme cu Legea 165/2013
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Probleme cu Legea 165/2013

Tatal meu a decedat in 2010, unchiul meu a decedat in 2013. In anul 2001 tatal si unchiul meu in baza legii 1/2000 au cerut sa li se revendice dupa un unchi dinspre mama lor un teren de 50 de ha. Primaria a pus acest teren de 50 ha pe anexa de despagubiri, dar nu a dat nici teren in natura , nici despagubiri. Apoi , in anul 2005 tatal si unchiul meu au cerut sa li se mai revendice inca 50 de hectare dupa un alt unchi al lor dinspre mama. ( caci conform legii aveau dreptul la cate 50 ha de proprietar deposedat ) . Dar primaria nu a rezolvat cererea. Am ajuns in 2019 si primarul nu a dat in natura cele 100 ha si nici despagubiri banesti. ( ca legea 165/2013, art. 15, scrie sa se dea 50 ha de proprietar deposedat fie in natura , fie in despagubiri .) . Am facut cerere la prefectura in 2019 pentru a reclama primaria pentru nesolutionarea cererilor, si acum primaria minte ca tatal si unchiul meu nu au facut cerere pentru a primi terenul de 100 de ha in natura sau despagubiri pentru cele 100 hectare ( 50 de hectare de proprietar deposedat), desi am cererile acasa la mine cu stampila primariei ( adica am cererile facute de tatal si unchiul meu in baza legii 1/2000 si a legii 247/2005) . Acum primaria imi cere mie si mamei mele sa facem cerere in baza legii 165/2013, art. 12 pentru ca nu am fost de acord cu terenul dat de primarie. ( care se afla pe alt amplasament, si este de calitate foarte proasta). Primaria vroia sa ne dea in natura doar 50 ha din 100 ha solicitate de tatal si unchiul meu care sunt decedati , dar noi am zis ca nu suntem de acord. Pentru celalalt unchi , pentru celelalte 50 de hectare, primaria a mintit ca nu s-a facut cerere, al doilea unchi al tatalui si unchiului meu nici macar nu a fost trecut pe anexa la despagubiri, fiind trecut doar unul dintre unchii tatalui si unchiului meu pe anexa de despagubiri. Daca primarul timp de 18 ani, din 2001 pana in 2019 , nu rezolvat cererile tatalui meu si unchiului meu in baza legii 1/2000 si a legii 247/2005, de ce ne pune acum pe noi mostenitorii ( pe mine si pe mama mea) sa facem cerere in baza legii 165/2013 , art. 12, pentru a primi despagubiri.? Cred ca primaria a pierdut si unele acte in decurs de 18 ani, asa ca trebuie sa merg la arhive sa cer unele acte din nou. Mentionez ca este o comuna extrem de saraca, cu oameni la primarie care au facut multe sicane tatalui meu si unchiului meu. ( nu au nici asfalt, drumul este extrem de prost, oamenii traiesc ca in evul mediu, in schimb beneficiaza de internet). Banuiesc ca dosarul o sa fie dus la Agentia Domeniilor Statului, acolo o sa zaca 2 ani de zile si o sa spuna ca nu au alt teren sa ne dea ( si asa eu si mama mea nu vrem teren ci doar despagubiri de la ANRP) , o sa mai zaca inca 2 ani de zile la Prefectura, si inca 13 ani de zile la ANRP. Si in 2036 , daca va mai exista ANRP mi se va solutiona dosarul, ca pentru alte 3 dosare am asteptat 13 ani de zile, si acum Ministerul Finantelor Publice tot nu mi-a platit titlurile. Ce pot face in aceasta situatie ? Trebuie sa fac cerere eu si mama mea in baza Legii 165/2013, art 12. pentru a primi despagubiri. ? Pana in 2036 cine stie ce va mai fi. CE POT FACE IN ACEASTA SITUATIE ? Mentionez ca mai am 3 titluri emise de ANRP la 3 iunie care nu s-au platit nici pana acum ., desi au trecut 182 de zile de la emitere.
hamarsold2019, utilizator
Buna ziua,
Va recomand sa va adresați unui avocat care sa va ofere o consultanta juridica pe baza documentelor pe care i le veți prezenta. Situația de fapt prezentată nu e atât de simpla pe cât pare. In primul rând, la o prima vedere nu mai sunteți in termen pentru a formula o notificare in baza Legii nr. 165, trebuie verificat acest aspect, și in masura in care este așa, trebuie găsită o soluție alternativa.

Cu stima,
Av. Jasmine Oancea
Cabinet de Avocat - Oancea Jasmine, Avocat
Dna colega distinsul participant la forum nu are nevoie de avocati a precizat acest lucru în mesaje anterioare.Eu am încetat de mult sa mai raspund la intrebarile domniei sale,multe
dintre ele retorice.

Cabinet de Avocat - Oancea Jasmine a scris:

Buna ziua,
Va recomand sa va adresați unui avocat care sa va ofere o consultanta juridica pe baza documentelor pe care i le veți prezenta. Situația de fapt prezentată nu e atât de simpla pe cât pare. In primul rând, la o prima vedere nu mai sunteți in termen pentru a formula o notificare in baza Legii nr. 165, trebuie verificat acest aspect, și in masura in care este așa, trebuie găsită o soluție alternativa.

Cu stima,
Av. Jasmine Oancea