Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Legea 165/2013
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Legea 165/2013

Tatal meu si unchiul meu au facut cerere la o primarie in anul 2001 in baza legii 1/2000 sa li se restituie 50 de hectare dupa un unchi al lor, iar in anul 2005 au facut cerere in baza legii 247/20005 sa li se restituie 50 de hectare dupa un alt unchi al lor. Cererile nu au fost rezolvate nici pana acum, nu au primit nici cele 100 de hectare in natura, nici despagubiri banesti. Intre timp tatal meu si unchiul meu au decedat. Legea 165/2013 se aplica si pentru cererile nerezolvate care au fost facute in baza legii 1/2000 si legii 247/2005. Primaria ne-a scris mie si mamei mele sa facem cerere in baza legii 165/2013 sa primim despagubiri banesti, in baza art.12 din legea 165/2013. Cred ca o sa dureze mult rezolvarea dosarelor , ca doi ani o sa stea dosarul la Agentia Domeniilor Statului care o sa zica ca nu are pamant, 2-3 ani la prefectura, 13 ani la ANRP. Si peste 18 ani daca o sa mai existe ANRP o sa primesc despagubirile. Alt dosar a stat la ANRP 13 ani pana sa se rezolve, si alte dosare 11 ani pana sa se rezolve. Ce pot face in aceasta situatie.? Va rog sa binevoiti sa ma ajutati, si sa nu-mi ai stergeti intrebarile. Daca tot vreti sa ajutati oamenii cu raspunsurile dumneavoastra de ce le stergeti intrebarile. ? Lasati întrebarea mai mult timp , ca sa poata sa-mi raspunda mai multi oameni, va rog frumos !
Anne Julie, utilizator
Daca a-ti facut un cont nou dar intrebarile sunt identice credeti ca o sa obțineți ceva in plus sau mai multe informatii.Cu ceva timp în urmă v-am sugerat sa mergeți la un av dar a-ti precizat că nu aveti nevoie sau ceva in genul acesta.Sunt probleme nerezolvate de ani cum credeti ca le puteti rezolva cu un simplu sfat pe un forum.Au trecut termene în 2017 și 2018 în care se puteau acționa în instanta atat entitățile care nu au soluționat notificarile cat si ANRP pt dosarele înregistrate și nesolutionate.Se pare ca dvs doar va lamentații pe acest forum repetand 2-3 probleme la intervale de timp dar nu va indurati sa acționati si mai ales sa cheltuiti ceva pt a rezolva.Probabil și peste cativa ani o sa aveti aceleași probleme și o sa puneti aceleași întrebări.Nu aveti ce sfat sa primiti pana nu mergeți cu actele la un av,începeți o corespondență cu instituțiile,schitati un plan de acțiune etc.
Interventie moderator
Va rog sa nu va mai faceti conturi noi ca sa repetati aceleasi intrebari, mergeti la un avocat. Problema dvs nu isi poate avea rezolvare pe forum!
Toate intrebarile pe acest subiect va vor fi sterse si conturile blocate- respectiv- toate veveritele, crocodilii, hamarsoldurile si altele !!
gi-jane2, moderator