Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Despre apometre
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Despre apometre

În bloc s-au montat apometre cu citire prin radio ca să nu se mai stea în genunchi sub chiuveta sa se citească indexul. Dar ne-am lovit de o problema. Unii locatarii nu și-au dat seama imediat dacă un apometru e stricat și au plătit mai multe luni mai mult decât au consumat. Deci la citirea prin radio firma ar trebui sa detecteze defecțiunile și cine il despăgubește pe locatarul păgubit fără voie
Cornel Vasile, Consilier juridic
La urmatoarele citiri, sa dea acelasi index ca luna precedenta...si tot asa,pana ajunge la valoarea reala.
Dom' administrator, Dar de cand va ocupati cu meseria aceasta? Aveti cateva zile, sapatamani, luni? Chiar nu stiti ce tre'sa faceti?
S-a defectat apometrul? Pe bune, dar i-a spuneti, nu aveti cumva si o garantie la aceste apometre? Si cum si-au dat seama proprietarii dvs. ca apometrele s-au defectat?
Sfat:
- verificati cu atentie seria fiecarui apometru, astfel incat sa fie aceeasi cu ce-a din evidenta firmei care face citirea / prelucrarea datelor (fiecare apometru/proprietar);
- fiecare proprietar, sa mai stea in genunchi si sa efectueze citirea indexului tot atunci cand firma face citirile, sa-si determine consumul si sa-l compare cu ceea ce as. prop. il inregistreaza pe lista de plata; daca sunt diferente, va deplasati personal si tre'sa gasiti cauza;
- vedeti ca apometrele astea nu se prea defecteaza ele asa de nebune - noi suntem romani si incercam sa mai umblam pe-aici - pe-acolo, poate determinam apometrul sa inregistreze mai putin...;
Intrebare:
Ce parere aveti, a meritat schimbarea? Cam care ar fi diferentele acum, fata de diferente fata de periooada in care aveati apometre clasice?
Puteti verifica si dvs daca este defect apometrul...incercati cu o stical de 5 l....vedeti daca inregistreaza corect.
Este posibil ca apometrul sa inregistreze bine, doar ca locatarii s-au invatat cu apometrele vechi,care nu prea mai erau bune...
Am avut si eu apometru defect; am anuntat firma, cu nr ap, seria apometrului si nr proprietarului...au venit si l-au reparat.
Cred ca nu s-a înțeles întrebarea. Cine plătește apa consumata în plus pt ca e defect apometrul și dacă nu cumva la citirea prin radio a apometrului cel care face citirea ar trebui sa observe ca e defect. Acum sa va răspund, nu toată lumea este acasa când se face citirea ca să poată citi odată cu firma. Și apoi de ce am plătit bani grei? Ca sa stam tot în genunchi sub chiuveta în fiecare luna? De regula s-a observat ca un apometru este defect atunci cand a venit factura și s-a observat ca suma și cantitate de apa consumata sunt prea mari. Deci plattind factura locatarul e în paguba
Cine sa dea același index, am spus ca sunt cu citire prin radio