avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 695 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Despre apometre
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Despre apometre

În bloc s-au montat apometre cu citire prin radio ca să nu se mai stea în genunchi sub chiuveta sa se citească indexul. Dar ne-am lovit de o problema. Unii locatarii nu și-au dat seama imediat dacă un apometru e stricat și au plătit mai multe luni mai mult decât au consumat. Deci la citirea prin radio firma ar trebui sa detecteze defecțiunile și cine il despăgubește pe locatarul păgubit fără voie
Ultima modificare: Miercuri, 4 Decembrie 2019
Cornel Vasile, Consilier juridic
Cel mai recent răspuns: Adam Grecu , utilizator 11:54, 9 Decembrie 2019
La urmatoarele citiri, sa dea acelasi index ca luna precedenta...si tot asa,pana ajunge la valoarea reala.
Dom' administrator, Dar de cand va ocupati cu meseria aceasta? Aveti cateva zile, sapatamani, luni? Chiar nu stiti ce tre'sa faceti?
S-a defectat apometrul? Pe bune, dar i-a spuneti, nu aveti cumva si o garantie la aceste apometre? Si cum si-au dat seama proprietarii dvs. ca apometrele s-au defectat?
Sfat:
- verificati cu atentie seria fiecarui apometru, astfel incat sa fie aceeasi cu ce-a din evidenta firmei care face citirea / prelucrarea datelor (fiecare apometru/proprietar);
- fiecare proprietar, sa mai stea in genunchi si sa efectueze citirea indexului tot atunci cand firma face citirile, sa-si determine consumul si sa-l compare cu ceea ce as. prop. il inregistreaza pe lista de plata; daca sunt diferente, va deplasati personal si tre'sa gasiti cauza;
- vedeti ca apometrele astea nu se prea defecteaza ele asa de nebune - noi suntem romani si incercam sa mai umblam pe-aici - pe-acolo, poate determinam apometrul sa inregistreze mai putin...;
Intrebare:
Ce parere aveti, a meritat schimbarea? Cam care ar fi diferentele acum, fata de diferente fata de periooada in care aveati apometre clasice?
Puteti verifica si dvs daca este defect apometrul...incercati cu o stical de 5 l....vedeti daca inregistreaza corect.
Este posibil ca apometrul sa inregistreze bine, doar ca locatarii s-au invatat cu apometrele vechi,care nu prea mai erau bune...
Am avut si eu apometru defect; am anuntat firma, cu nr ap, seria apometrului si nr proprietarului...au venit si l-au reparat.
Cred ca nu s-a înțeles întrebarea. Cine plătește apa consumata în plus pt ca e defect apometrul și dacă nu cumva la citirea prin radio a apometrului cel care face citirea ar trebui sa observe ca e defect. Acum sa va răspund, nu toată lumea este acasa când se face citirea ca să poată citi odată cu firma. Și apoi de ce am plătit bani grei? Ca sa stam tot în genunchi sub chiuveta în fiecare luna? De regula s-a observat ca un apometru este defect atunci cand a venit factura și s-a observat ca suma și cantitate de apa consumata sunt prea mari. Deci plattind factura locatarul e în paguba
Cine sa dea același index, am spus ca sunt cu citire prin radio

Alte discuții în legătură

Cum oblig locatarii blocului sa isi scoata apometrele pe scara? AdiMH AdiMH Ies diferente foarte mari la consumul pe scara cu ce declara locatarii, sunt acuzata ca am consum prea mic si ca fur apa. eu sunt de acord sa scot apometrele ... (vezi toată discuția)
Buna seara! am fost anuntata de presedintele asociatiei de locatari ... Cristescuaia Cristescuaia Buna seara! Am fost anuntata de presedintele asociatiei de locatari ca trebuie sa imi schimb apometrul de apa calda ,deoarece nu se poate face citirea radio pe ... (vezi toată discuția)
Apometru defect EmiMimy EmiMimy Bună ziua, Vă expun următorul caz și sper să îmi puteți răspunde. În luna aprilie mi s-a defectat apometrul de apă rece din bucătărie și am ... (vezi toată discuția)