Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Viza de flotant
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Viza de flotant

Buna seara, am fost rugata sa ajut o persoana care doreste sa isi inmatriculeze masina in Bucuresti. Pentru aceasta ar avea nevoie de o viza de flotant la adresa mea. Persoana in cauza are buletin in judetul Arges si din cate am inteles eu viza de flotant nu implica schimbarea adresei din bulletin, ci o 'eticheta' aplicata pe spatele buletinului care indica noua adresa si data pina la care e valabila.

Totusi, dupa expirarea vizei de flotant, masina va ramane inregistrata pe adresa mea. Ce riscuri implica asta pentru mine?

Multumesc.
Buna ziua,prin acea "eticheta " dumneavoastră practic sunteți de acord ca acea persoana sa locuiască la dumneavoastră,sa primească corespondenta,etc . Depinde acum cat de bine cunoașteți acea persoana,sa nu va creeze probleme.
După ce va expira viza ,nu mai aveți treabă cu acea persoana,va reveni la adresa initiala.
Legat de adresa din certificatul de înmatriculare nu va afecteaza cu nimic.
adramarw@yahoo.co.uk a scris:

Buna seara, am fost rugata sa ajut o persoana care doreste sa isi inmatriculeze masina in Bucuresti. Pentru aceasta ar avea nevoie de o viza de flotant la adresa mea. Persoana in cauza are buletin in judetul Arges si din cate am inteles eu viza de flotant nu implica schimbarea adresei din bulletin, ci o 'eticheta' aplicata pe spatele buletinului care indica noua adresa si data pina la care e valabila.

Totusi, dupa expirarea vizei de flotant, masina va ramane inregistrata pe adresa mea. Ce riscuri implica asta pentru mine?

Multumesc.

Cristinel Horeanu, Consilier juridic
Multumesc pentru raspuns.
Daca totusi, spre exemplu, persoana primeste o amenda legata de masina, nu ma va afecta asta pe mine, ca proprietar la adresa respective?
Amenda se da pe individ nu pe masina ,in cel mai rău caz plicul va veni la adresa dumneavoastră cât viza de flotant este valabilă.

adramarw@yahoo.co.uk a scris:

Multumesc pentru raspuns.
Daca totusi, spre exemplu, persoana primeste o amenda legata de masina, nu ma va afecta asta pe mine, ca proprietar la adresa respective?

Va multumesc.