Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Drepturi educatoare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Drepturi educatoare

Bună ziua, sunt educatoare necalificată la o grădiniță în mediul rural, în această grădiniță sunt doar eu, copilașii și îngrijitorul( doar dă focul, nimic altceva, este încadrat pe sfert de normă) .
Eu în grupă am un copil cu CES, la inceputul grădiniței era liniștit, nu făcea probleme, acum de vreo 2 săptămâni este foarte periculos, se cațără, mănâncă tot ce prinde, a strâns o colegă de gât, rupe....și nu stiu cum să procedez, nu-mi pot desfășura activitatea didactică ( nu merg la baie în timpul programului că fuge din clasa, eu fiind singură acolo cu ei).
Tin să menționez că în luna Septembrie mi-au cerut o adeverință pentru dosarul de handicap cum că nu frecventează grădinița des, dar părinții o aduc de luni până joi, adica 4 zile pe săptămână.
Ce drepturi am eu ca si cadrul dicactic? Pot cere un ajutor de educator? Sau pot cere părinților să nu o mai aducă așa des ? Stiu că are dreptuuri și trebuie întrodus în învățământul de masă, dar este un efort supra-omenesc și deja face lucruri care o afectează direct pe ea !
Berceanus, utilizator
In adeverinta ce ati mentionat ?

Ati sesizat acele aspecte conducerii gradinitei sau ISJ-ului?
Cornel Vasile, Consilier juridic
În adeverință am menționat că nu frecventează des grădinița ( dar el vine de 4 ori pe săptămână) .
Specific că are permisiune de la medic să fie introdus în învățământul de masă, dar eu sunt sigură ca nu trebuie adus așa des, nu pot să fac față problemelor pe care le ridică ( face lucruri care ii pun în pericol sănătatea și viața, dar și siguranța colegilor)
Am vorbit cu dna. director și evită să luăm măsuri....un ajutor de educator ar fi plătit din banii școlii...
Vă rog să mă îndrumați ce să fac legal ! Vă mulțumesc!