avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 671 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Licenta Windows Home pe firma
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Licenta Windows Home pe firma

Se poate lucra pe firma cu Windows Home sau trebuie obligatoriu versiunea Pro? Se poate face contract de comodat intre mine si firma mea pentru un laptop cu Windows Home ? Pentru codul caen 6311 - Prelucrarea datelor, administrarea paginilor web si activități conexe si 6201 - software la comanda - se poate ca activitatea sa nu se desfasoare la sediile firmei si ce ar insemna aceasta. Multumesc.
Ultima modificare: Vineri, 6 Decembrie 2019
popescuiulia, utilizator
Cel mai recent răspuns: adriandimitriu , utilizator 15:07, 21 Ianuarie 2020
Versiunile Home si Professional ale Windows se refera la anumite functionalitati care sunt sau nu oferite, in functie de client. Prin urmare, nu au legatura cu firma/ persoana fizica. Contractele de comodat nu sunt recunoscute de EULA. Daca nu aveti multe PC-uri, va puteti cumpara sisteme de operare full time la preturi mai mult decat decente de la terti. Cu factura.
Cat despre faptul ca vreti sa nu desfasurati activitati la sediul firmei,acesta e valabil doar la serviciile ce se desfasoara la client acasa: baby sitting, curatenie, reparatii, etc. nu va crede nimeni ca va duceti la sediul clientului sa-i scrieti un cod doar pentru el. deci va va trebui un punct de lucru.
Ar fi simplu sa va faceti PFA, dar probabil ca aveti clienti care vor factura cu TVA
Ultima modificare: Vineri, 6 Decembrie 2019
adriandimitriu, utilizator
Sumele pentru licenta WIN10 sunt derizorii in momentul de fata! Asta daca doresti factura. Cat este de "licentiat" softul dupa ce platesti factura, nu discutam aici... La fel de legal poti alege proceduri de licentiere gratis oferite de situri de profil!
Daca cititi cele doua decizii ale CJUE (cauza C-128/11 si C-166/15), veti vedea ca lucrurile stau usor diferit. Dar fiecare poate proceda dupa cum doreste.

Adyconst a scris:

Sumele pentru licenta WIN10 sunt derizorii in momentul de fata! Asta daca doresti factura. Cat este de "licentiat" softul dupa ce platesti factura, nu discutam aici... La fel de legal poti alege proceduri de licentiere gratis oferite de situri de profil!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Licente software agentie publicitate? tiroid tiroid Buna ziua, De ceva timp ma ocup de o agentie de publicitate mica 4-5 angajati dintre care unii lucreaza part time. Recent ne-am mutat cu biroul intr-o ... (vezi toată discuția)
Licenta la windows w0lfshad3 w0lfshad3 E pe user, pe calculator, pe firma, pe ce? (vezi toată discuția)
Control licentiere soft apateanu apateanu Situatie ipotetica: La un control la punctul de lucru sunt prezente mai multe dispozitive (fixe sau/si mobile) care ruleaza diferite softuri (open ... (vezi toată discuția)