Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... termeni juridici
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

termeni juridici

care e diferenta dintre "cerere reconventionala" si "cerere de interventie{" [am gasit acesti termeni intr-un proces civil.]multumesc
Cererea reconvențională este cererea care în calitate de pârât ceri anumite drepturi sau daune în acel proces.
Interventia voluntara.
- Oricine are interes poate interveni într-un proces care se judecă între părțile originare.
Intervenția este principală, când intervenientul pretinde pentru sine, în tot sau în parte, dreptul dedus judecății sau un drept strâns legat de acesta.

care e diferenta dintre "cerere reconventionala" si "cerere de interventie{" [am gasit acesti termeni intr-un proces civil.]multumesc

Cristinel Horeanu, Consilier juridic
În termeni simpli și uzuali, cererea reconvențioanlă este aceea prin care pârâtul pretinde ceva de la reclamant, iar prin intervenția principală un terț cere pentru sine dreptul dedus judecății!