avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 492 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Retur produs
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Retur produs

Bună seara, am luat un telefon din magazin altex, a doua zi am mers ptr a face retur din motivul ca nu sant mulțumită de produs am făcut cerere de retur fiindu mi refuzata pe nu știu ce motiv. Tel a fost desigilat în magazin de către vânzător eu nici nu lam deschis măcar! Legea cu 48 de h returnare nu e valabila și în cazul asta?
Cel mai recent răspuns: Cristinel Horeanu , Consilier juridic 10:04, 9 Decembrie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Legea obliga reprimirea produselor vândute direct din magazin, doar dacă sunt neconforme ,depinde de politică magazinului ,sunt magazine care aplica legea de 14 și la cumpărăturile direct din magazin.
Pavely a scris:

Bună seara, am luat un telefon din magazin altex, a doua zi am mers ptr a face retur din motivul ca nu sant mulțumită de produs am făcut cerere de retur fiindu mi refuzata pe nu știu ce motiv. Tel a fost desigilat în magazin de către vânzător eu nici nu lam deschis măcar! Legea cu 48 de h returnare nu e valabila și în cazul asta?

Ultima modificare: Luni, 9 Decembrie 2019
Cristinel Horeanu, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Comanda facuta online cu ridicare din magazin Srb Srb Am urmatoarea situatie Am dat o comanda pe site dar cu ridicare personala din magazin In magazin am cerut sa fie desigilat (produsul electronic) pentru ... (vezi toată discuția)
Renuntare la cumparare altex - cost retur Buna ziua, Sapt trecuta am cumparat un laptop de pe altex. M-am razgandit si am decis sa il returnez. Am completat un proces verbal de predare-primire si ... (vezi toată discuția)
Politica/drepturi returnare produs Andrei_78 Andrei_78 Buna ziua, Pentru ca imi place sa-mi ajut prietenii, am aflat de o noua situatie(chiar si pentru mine) legat de returnarea produselor. Un prieten vrea sa ... (vezi toată discuția)