Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Retur produs
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Retur produs

Bună seara, am luat un telefon din magazin altex, a doua zi am mers ptr a face retur din motivul ca nu sant mulțumită de produs am făcut cerere de retur fiindu mi refuzata pe nu știu ce motiv. Tel a fost desigilat în magazin de către vânzător eu nici nu lam deschis măcar! Legea cu 48 de h returnare nu e valabila și în cazul asta?
Legea obliga reprimirea produselor vândute direct din magazin, doar dacă sunt neconforme ,depinde de politică magazinului ,sunt magazine care aplica legea de 14 și la cumpărăturile direct din magazin.
Pavely a scris:

Bună seara, am luat un telefon din magazin altex, a doua zi am mers ptr a face retur din motivul ca nu sant mulțumită de produs am făcut cerere de retur fiindu mi refuzata pe nu știu ce motiv. Tel a fost desigilat în magazin de către vânzător eu nici nu lam deschis măcar! Legea cu 48 de h returnare nu e valabila și în cazul asta?

Cristinel Horeanu, Consilier juridic