avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 192 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Masina cumparata in timpul casatoriei
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Masina cumparata in timpul casatoriei

Buna ziua, fostul meu sot a deschis partaj, dintre care am avut si o masina in timpul casatoriei, el spune, cum ca e pe numele lui, eu nu am drept la acest bun, la partaj ce trebue sa fac. Iar casa parintilor mei care a fost lasata mie, am trecut pe el ca si proprietar, asta a fost dupa moartea mamei melé, ce pot face, plus ca mai avem un apartament si 2 terenuri, in valoare, destul de mare, in timpul casatoriei

Ultima modificare: Marți, 10 Decembrie 2019
Carmen costa, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cristinel Horeanu , Consilier juridic 11:01, 10 Decembrie 2019


Carmen costa a scris:

Buna ziua, fostul meu sot a deschis partaj, dintre care am avut si o masina in timpul casatoriei, el spune, cum ca e pe numele lui, eu nu am drept la acest bun, la partaj ce trebue sa fac. Iar casa parintilor mei care a fost lasata mie, am trecut pe el ca si proprietar, asta a fost dupa moartea mamei melé, ce pot face, plus ca mai avem un apartament si 2 terenuri, in valoare, destul de mare, in
timpul casatoriei, el acum, eu fiind la munca mereu in Spania, el venea in tara se ocupa de toate



Buna ziua,instanța va decide , dumneavoastră aveți aceleași drepturi ca fostul soț la bunurile dobândite în timpul căsătoriei,potrivit dispozițiilor art. 339 din Codul civil, bunurile dobândite în timpul regimului comunităţii legale de oricare dintre soţi sunt, de la data dobândirii lor, bunuri comune în devălmăşie ale soţilor.
Dispozițiile art. 343 din Codul civil stabilesc în mod clar că nu trebuie dovedită calitatea de bun comun.Dispozițiile art. 357 din Codul civil prezumă că soții au o cotă egală de contribuție la dobândirea bunurilor comune, respectiv 50%-50%.

Carmen costa a scris:

Buna ziua, fostul meu sot a deschis partaj, dintre care am avut si o masina in timpul casatoriei, el spune, cum ca e pe numele lui, eu nu am drept la acest bun, la partaj ce trebue sa fac. Iar casa parintilor mei care a fost lasata mie, am trecut pe el ca si proprietar, asta a fost dupa moartea mamei melé, ce pot face, plus ca mai avem un apartament si 2 terenuri, in valoare, destul de mare, in timpul casatoriei



~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Drepturile sotului la partaj- bun comun sau propriu ? comandantul comandantul buna ziua.am o prietena care este casatorita de 23 de ani,nu este divortata dar este despartita in fapt de un an.in timpul casatoriei mai exact acum 10 ani,a ... (vezi toată discuția)
Buna ziua - partaj Margaretta00 Margaretta00 Buna ziua..ma afecteaza foarte mult situatia fratelui meu care este in divort cu sotia,au un minor si o firma.intrebare mea este daca intradevar sotia poate ... (vezi toată discuția)
Regimul comunitatii legale giulia07 giulia07 Buna ziua! As dori sa-mi clarificati o chestiune , daca se poate, referitoare la Noul Cod Civil. In regimul comunitatii legale (asimilat celui existent pana ... (vezi toată discuția)