Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Masina cumparata in timpul casatoriei
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Masina cumparata in timpul casatoriei

Buna ziua, fostul meu sot a deschis partaj, dintre care am avut si o masina in timpul casatoriei, el spune, cum ca e pe numele lui, eu nu am drept la acest bun, la partaj ce trebue sa fac. Iar casa parintilor mei care a fost lasata mie, am trecut pe el ca si proprietar, asta a fost dupa moartea mamei melé, ce pot face, plus ca mai avem un apartament si 2 terenuri, in valoare, destul de mare, in timpul casatoriei

Carmen costa, utilizator

Carmen costa a scris:

Buna ziua, fostul meu sot a deschis partaj, dintre care am avut si o masina in timpul casatoriei, el spune, cum ca e pe numele lui, eu nu am drept la acest bun, la partaj ce trebue sa fac. Iar casa parintilor mei care a fost lasata mie, am trecut pe el ca si proprietar, asta a fost dupa moartea mamei melé, ce pot face, plus ca mai avem un apartament si 2 terenuri, in valoare, destul de mare, in
timpul casatoriei, el acum, eu fiind la munca mereu in Spania, el venea in tara se ocupa de toate

Buna ziua,instanța va decide , dumneavoastră aveți aceleași drepturi ca fostul soț la bunurile dobândite în timpul căsătoriei,potrivit dispozițiilor art. 339 din Codul civil, bunurile dobândite în timpul regimului comunităţii legale de oricare dintre soţi sunt, de la data dobândirii lor, bunuri comune în devălmăşie ale soţilor.
Dispozițiile art. 343 din Codul civil stabilesc în mod clar că nu trebuie dovedită calitatea de bun comun.Dispozițiile art. 357 din Codul civil prezumă că soții au o cotă egală de contribuție la dobândirea bunurilor comune, respectiv 50%-50%.

Carmen costa a scris:

Buna ziua, fostul meu sot a deschis partaj, dintre care am avut si o masina in timpul casatoriei, el spune, cum ca e pe numele lui, eu nu am drept la acest bun, la partaj ce trebue sa fac. Iar casa parintilor mei care a fost lasata mie, am trecut pe el ca si proprietar, asta a fost dupa moartea mamei melé, ce pot face, plus ca mai avem un apartament si 2 terenuri, in valoare, destul de mare, in timpul casatoriei