Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Pot politistii locali sa dirijeze traficul rutier?
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Pot politistii locali sa dirijeze traficul rutier?

Pot politistii locali sa dirijeze traficul rutier sau doar sa fluidizeze acest trafic?
Vad ca nimeni nu stie raspunsul........
Poate, în aceste limite: Lege 155/2010 a Poliției Locale:

ART. 7
În domeniul circulaţiei pe drumurile publice, poliţia locală are următoarele atribuţii:

a) asigură fluenţa circulaţiei pe drumurile publice din raza teritorială de competenţă, având dreptul de a efectua semnale regulamentare de oprire a conducătorilor de autovehicul exclusiv pentru îndeplinirea atribuţiilor conferite de prezenta lege în domeniul circulaţiei pe drumurile publice;

d) participă, împreună cu unităţile/structurile teritoriale ale Poliţiei Române, la asigurarea măsurilor de circulaţie ocazionate de adunări publice, mitinguri, marşuri, demonstraţii, procesiuni, acţiuni de pichetare, acţiuni comerciale promoţionale, manifestări cultural-artistice, sportive, religioase sau comemorative, după caz, precum şi de alte activităţi care se desfăşoară pe drumul public şi implică aglomerări de persoane;

e) sprijină unităţile/structurile teritoriale ale Poliţiei Române în asigurarea măsurilor de circulaţie în cazul transporturilor speciale şi al celor agabaritice pe raza teritorială de competenţă;

f) acordă sprijin unităţilor/structurilor teritoriale ale Poliţiei Române în luarea măsurilor pentru asigurarea fluenţei şi siguranţei traficului;
BUNA SEAR AS VEA O INTREBARE LA DV SI DACA PUTETI SA MA AJUTATI VA ROG DIN SUFLET !!!! NU POT VORBI CU DV FARA SA FIE PUBLIC?.
George 27, utilizator
Se poate discuta orice aici.
Cunoscute sunt atributiile Politiei Locale,conferite de Lg 155/2010 in ceea ce priveste disciplina si siguranta rutiera pe drumurile publice.Eu ma refer strict la DIRIJAREA TRAFICULUI RUTIER si nu la FLUIDIZAREA TRAFICULUI,cu toate ca se face o mare confuzie intre DIRIJARE si FLUIDIZARE trafic rutier.Dupa cum spune Lg 155/2010 ,Politia Locala nu are dreptul de a DIRIJA traficul rutier decat de a FLUIDIZA.Atunci de ce Politia Locala este prezenta in intersectii dirijand traficul rutier fara a fi acompaniati de lucratori ai MAI.Cu toate ca Politia Locala ar trebui sa acompanieze lucratorii MAI cu atributii de disciplina si siguranta rutieră.Acestea fiind date.....chiar nu se sesizeaza nimeni in aceasta tara ca Politia Locala la nivel national isi depaseste atributiile conferite de legea dupa care isi desfasoara activitatea?
Va rog sa corectati daca gresesc.
Multumesc.