avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 611 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pensie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pensie

Bună seara! Sora mea a ridicat pensia mamei din anul2006 pina în 2014,inputernicire a avut o singura data cit este valabila aceasta împuternicire și este legal ca a ridicat ea pensia mamei fără acordul ei? Mulțumesc!
Cel mai recent răspuns: , 08:49, 13 Decembrie 2019
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Păi acordul mamei a fost dat prin însăși întocmirea procurii.
Nu poti împuternici pe cineva sa faca ceva pentru tine si ulterior sa te plângi că nu ai fost de acord cu acel lucru.
Fiind întocmită in 2006, procura intra sub incidenta vechiului Cod civil, care prevede ca mandatul este valabil pana la revocare.
Asta înseamnă, ca daca mama nu mai e de acord ca sora sa ii ridice pensia, poate revoca procura.
Am înțeles ca procura are valabilitate un an jumate,după fiecare an trebuiesc întocmite procurorii. Mama a plecat de la domiciliu iar pensia a ridicat-o sora care are același domiciliu refuzind sa ii dea mamei buletinul.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Corect, procura pt ridicarea pensiei e valabila 18 luni ( ordin 214/2012)

Mama a stat fara buletin din 2006 in 20014? Mama unde a plecat si cum s-a intretinut in anii astia, daca sora i-a luat pensia ?
Suntem in 2019, ce reclamati de fapt acuma?
Ultima modificare: Vineri, 13 Decembrie 2019
gi-jane2, moderator
Da mama a stat fără buletin. Și a locuit în alta localitate. Mulțumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Obtinerea cetateniei romane a copilului cu mama cetatean roman Zawadi Zawadi Sunt cetatean roman care locuieste in Danemarca si care inca se afla in posesia unui buletin de identitate romanesc. Am un copil nascut in danemarca, al carui ... (vezi toată discuția)
Valabilitate procura ridicare pensie gm_mg gm_mg Ca fiu, am o procura generala din partea mamei, autentificata notarial. Posta romana, printr-o circulara interna, recunoaste procura numai pentru 18 luni, ... (vezi toată discuția)
Imputernicire notariala ContSters180853 ContSters180853 am facut o imputernicire in bistrita ,eu m am mutat in alt oras ,iar acum as vrea sa o stric, sa o anulez . biroul notarial la care am facut o ar putea sa ... (vezi toată discuția)