Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pensie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pensie

Bună seara! Sora mea a ridicat pensia mamei din anul2006 pina în 2014,inputernicire a avut o singura data cit este valabila aceasta împuternicire și este legal ca a ridicat ea pensia mamei fără acordul ei? Mulțumesc!
Păi acordul mamei a fost dat prin însăși întocmirea procurii.
Nu poti împuternici pe cineva sa faca ceva pentru tine si ulterior sa te plângi că nu ai fost de acord cu acel lucru.
Fiind întocmită in 2006, procura intra sub incidenta vechiului Cod civil, care prevede ca mandatul este valabil pana la revocare.
Asta înseamnă, ca daca mama nu mai e de acord ca sora sa ii ridice pensia, poate revoca procura.
Am înțeles ca procura are valabilitate un an jumate,după fiecare an trebuiesc întocmite procurorii. Mama a plecat de la domiciliu iar pensia a ridicat-o sora care are același domiciliu refuzind sa ii dea mamei buletinul.
Corect, procura pt ridicarea pensiei e valabila 18 luni ( ordin 214/2012)

Mama a stat fara buletin din 2006 in 20014? Mama unde a plecat si cum s-a intretinut in anii astia, daca sora i-a luat pensia ?
Suntem in 2019, ce reclamati de fapt acuma?
gi-jane2, moderator
Da mama a stat fără buletin. Și a locuit în alta localitate. Mulțumesc!