Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Custodie totala
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Custodie totala

Buna ziua . Fica mea in varsta de 25 de ani a stat in concubinaj 3 ani cu un baiat , si din relatia lor a rezultat o fetita acum in varsta de un an si patru luni . In urma cu aproximativ un an si jumatate baiatul a lasat alcoolul si a trecut la soricioaica , un drog sintetic care contine substante interzise . Fica mea l-a parasit , a luat fetita si a venit la noi la parinti . Acum ea vrea si noi totodata sa obtina custodia totala asupra micutei si un ordin de restrictie fiind si agresiv . Mentionez ca baiatul ne ameninta in fel si chip cu referire la acest aspect . Mai mentionez ca am toate mesajele trimise prin messenger catre mine si am si filmare cum se manifesta sub influenta acelor substante fumate . Ce ne recomandati si care ar fi sansele sa obtina custodia ?
În lumina art 398 Cod Civil, exercitarea autorității părintești de către un singur părinte se poate dispune ori de câte ori există motive întemeiate cerute de interesul superior al minorului, aceste motive nefiind expres și limitativ reglementate, fiind lăsate în baza înțelepciunii judecătorului, datorită multitudinii de situații practice ce se pot contura.
Articolul sus menționat este completat de art 36, alin 7 din legea 272/2004, potrivit căruia:

„Se consideră motive întemeiate pentru ca instanţa să decidă ca autoritatea părintească să se exercite de către un singur părinte alcoolismul, boala psihică, dependenţa de droguri a celuilalt părinte, violenţa faţă de copil sau faţă de celălalt părinte, condamnările pentru infracţiuni de trafic de persoane, trafic de droguri,infracţiuni cu privire la viaţa sexuală, infracţiuni de violenţă, precum şi orice alt motiv legat de riscurile pentru copil, care ar deriva din exercitarea de către acel părinte a autorităţii părinteşti. „

Într-adevăr, dependența de droguri contravine interesului superior al minorului deci, teoretic, șanse ar fi!
Alegeți un avocat, mergeți la o consultație juridică și discutați pe larg!
Avocat Tabrea Alexandru, Avocat
Aveti sanse pentru a obtine exercitarea autorității părintești in mod exclusiv de către mama. Încercați să aveți cât mai multe probe si incepeti pentru inceput cu obținerea unui ordin de protecție.
Contactați un avocat recomandat sau de pe forum căruia sa-i prezentati toate dovezile dvs si situația in detaliu pentru a va ajuta cât mai eficient.
Avocat Neagu Elena, Avocat