Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... fonduri nerambursabile
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

fonduri nerambursabile

Buna seara. Exista fonduri nerambursabile pentru constructia de locuinte(blocuri). Daca da, acestea se pot vinde(dupa cat timp) sau inchiria persoanelor doritoare
Buna ziua,
Puteti incerca aici:
[ link extern ] /
Raspunsul este scurt: fonduri europene si alte ajutoare de stat, NU.

Formele de subventie de stat pentru acest tip de activitate sunt programele Prima Casa si cele derulate de ANL.

Pe de alta parte, o firma de constructii poate aplica pentru achizitia de utilaje sau alta activitate de dezvoltare similara. Chiar si pentru firmele cu activitate de dezvoltare (promovare) imobiliara se pot accesa ajutoare de stat, dar nu finantare pentru constructia de locuinte, ci finantare pentru dezvoltarea activitatii firmei.
Buna dimineata!:coffee:
Se pot accesa Fonduri nerambursabile care sa poata fi folosite ca si CAPITAL DE LUCRU? Avem mai multe utilaje de constructii in care nu am investit nimic de cativa ani...si acum....TREBUIE...REINTINERITE. In ultimii ani, cu veniturile noastre am platit creditele, "darile" la Stat, cheltuieli curente..etc si...gata banii. Avand in vedere ca DOAR O ANVELOPA ne costa aprox 7000 lei #-o..... pt.cele 9 utilaje..avem nevoie de un CAPITAL "consistent":stunned:
Sanatate si o saptamana linistita!
Acelasi NU ca si mai sus. Fondurile nerambursabile, in general, se acorda pentru achizitia de active (imobilizari). Nu se primesc niciodata bani ca atare.